Google Latitude w App Store

W Polsce aplikacja ta nosi nazwę Google Współrzędne. Program służący do lokalizacji znajomych pojawił się niedawno w App Store. Wcześniej dla iOS dostępna była wersja internetowa, ale nowa instalowana w systemie daje większe możliwości.

Jak inne programy do lokalizacji, takie jak Loopt, Google Latitude pozwala sprawdzać na mapie, gdzie znajdują się twoi znajomi, a także podawać swoje współrzędne. Można wyświetlić listę znajomych z ich obecnymi współrzędnymi, odległością od nas i czasem ostatniej aktualizacji miejsca pobytu. Latitude pozwala zapraszać znajomych przez email lub bezpośrednio z książki kontaktowej oraz z Google Kontakty.

Aplikacja dla iOS 4 może pracować w tle i ciągle aktualizować twoje współrzędne na mapie. Działa nawet, jeśli twój telefon jest zablokowany lub używasz innego programu. Funkcję pracy w tle można wyłączyć. Możliwe jest także ręczne ustawienie lokalizacji lub nawet jej ukrycie.

Program został wprowadzony na rynek w lutym 2009. Zapowiadano szybkie pojawienie się wersji na iOS, ale Google nie doszło do porozumienia z Apple i ostatecznie wydało klienta sieciowego dla iPhone'a w lipcu 2009.

Był on dość dobry jak na aplikację sieciową, ale nie przyjął się powszechnie wśród użytkowników iOS. Zobaczymy, czy przy drugim podejściu, Latitude przekona do siebie więcej użytkowników.

Aplikacja Google Latitude dostępna jest także na Android OS, a w wersji sieciowej na inne mobilne systemy operacyjne.