Google Gmail wkrótce wyjdzie z fazy beta?

Google rozważa usunięcie oznaczenia "beta" z nazwy Gmaila i innych swoich usług sieciowych. Czy po pięciu latach od udostępnienia poczta internetowego giganta wyjdzie wreszcie z fazy testowej?

Aplikacje Google (w skład których wchodzą m.in. dokumenty, poczta, kalendarz czy komunikator) w wersji standardowej są oznaczone jako "beta", a płatna wersja profesjonalna już takiego oznaczenia nie posiada. Tyle że wiele z elementów składowych pakietu Apps, mimo kilkuletniej już obecności w Sieci, wciąż funkcjonuje jako wersje beta (oprócz Gmaila są to np. Dokumenty Google). Nieco inaczej wygląda sprawa z przeglądarką Chrome, która wyszła z fazy beta po zaledwie 100 dniach od wydania we wrześniu 2008 r.

Firma przyznaje, że niekończące się cykle testowe mogą zachwiać zaufaniem klientów pokładanym w świadczone przez Google usługi. Jak zapowiedział Matt Glotzbach, menedżer w dziale produktów biznesowych, ta "drobna niedogodność wkrótce się zmieni". Deklaracja padła w czasie konferencji Google I/O 2009.