Google Earth pomoże uchodźcom

Projekt Google Earth Outreach, tworzony przez UNHCR we współpracy z Google ma m.in. promować wiedzę na temat populacji zagrożonych ludobójstwem oraz warunków, jakie panują w poszczególnych obozach dla uchodźców. To zaś ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na trudne warunki, w jakich żyje zdecydowana większość uchodźców na całym świecie.

W serwisie tworzonym w opraciu o oprogramowanie Google Earth w ramach projektu Outreach swoje spostrzeżenia mogą publikować m.in. osoby pracujące w obozach dla uchodźców. Poza dokumentami tekstowymi publikowane mogą być także m.in. wszelkiego rodzaju pliki multimedialne, a także w miarę aktualne, szczegółowe zdjęcia satelitarne.

Przedstawiciele UNHCR podkreślają, że wykorzystanie możliwości rozwiązań Google ułatwi prezentowanie wyników pracy licznych organizacji pomocy uchodźcom w kontekście geograficznym. Według zapowiedzi serwis będzie stale rozwijany i uzupełniany o aktualne informacje. Dzięki funkcjom związanym m.in. ze śledzeniem ruchów ludności, mógłby on być również przydatny we wszelkiego rodzaju działaniach logistycznych.

Z kolei reprezentanci organizacji współpracujących z UNHCR nie ukrywają, że serwis ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na sytuację uchodźców. "Połączenie funkcjonalności wizualizacji oferowanych przez rozwiązania Google oraz zdjęć, filmów i innych dokumentów pochodzących od pracowników UNHCR może być nieocenioną metodą przekonania społeczności wielu państw zachodnich, że sytuacja uchodźców w wielu miejscach na świecie jest naprawdę zła, a organizacje pomocy uchodźcom potrzebują wsparcia finansowego" - uważa znany fotograf, Zalmaï Ahad.

Rozwiązania Google Earth i Google Maps są również wykorzystywane m.in. przez Amerykańskie Muzeum Holocaustu. Poświęcony losom uchodźców z krajów afrykańskich (m.in. Kongo i Rwandy) serwis został niedawno uruchomiony na serwerach muzeum. Stanowi on połączenie możliwości lokalizacyjnych i zdjęć satelitarnych Google Maps oraz klasycznego bloga internetowego.