Google: Docs zmieni sposób pracy

Według Google dzień pracy w firmie wkrótce się zmieni - będzie o wiele bardziej społecznościowy. Analitycy nie są tego tacy pewni.

Według Google aplikacje w chmurze pozwolą na rozwinięcie współpracy między pracownikami nowej generacji, którzy dorastali używając takich serwisów społecznościowych jak Facebook czy Twitter.

Według Anil Sabharwal, product managera Google Apps, większość firm przejdzie na aplikacje w chmurze w pięć lat: "Elementy społecznościowe będą sposobem naszej pracy. Idea jest następująca: biznes z natury jest siecią społecznościową. Wszyscy jesteśmy połączeni poprzez sam fakt pracowania dla danej firmy. Biznes interesuje dzisiaj lepsza współpraca i lepszy przekaz informacji w grupie".

Google spodziewa się, że rodzina aplikacji Google Docs stanie się najważniejszym narzędziem w zorientowanym na pracę grupową miejscu pracy. IBM Lotus i Microsoft oferują narzędzia do współpracy od dawna, ale Google deklaruje, że Google Docs pozwoli na w pełni zintegrowaną współpracę pracowników. Przykładowo: dzięki hostowanym usługom pracownik potrzebujący sformułowania pomysłu na marketing będzie mógł łatwo otrzymać odpowiednią pomoc od współpracowników z innych działów.

Google Docs obejmuje edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, program do prezentacji oraz miejsce do przechowywania danych.

Analitycy są sceptyczni

"Przedsiębiorstwo można opisać jako sieć społecznościową, czyli zbiór komunikujących się ludzi, którzy mają osiągnąć pewne cele" - wyjaśnia Dan Olds, analityk z The Gabriel Consulting Group - "Model sieci społecznościowej w komunikacji firmowej na pewno połączy tych ludzi, którzy tego potrzebują. To dobrze. Problemem może być marnowanie ogromnej ilości czasu na zachęcanie i umożliwianie komunikacji pomiędzy ludźmi, którzy wcale nie potrzebuję doskonałej komunikacji aby wykonać swoją robotę".

"Biznes jest hierarchiczny, a przepływ informacji jest ściśle określony" - dodaje Rob Enderle z Enderle Group - "Informacja prawie nigdy nie wędruje tam, gdzie wszystkim wydaje się, że powinna. Konstrukcja społecznościowa w firmie nie jest zgodna z konstrukcją grup roboczych."