Google Chrome: programiści, wgrywajcie swoje rozszerzenia

Google umożliwiło wgrywanie rozszerzeń dla przeglądarki Chrome do specjalnej galerii. Programiści mogą umieszczać tam napisane przez siebie rozszerzenia, zanim oficjalnie zostaną udostępnione przez Google.

Rozszerzenia to niewielkie programy, rozszerzające funkcjonalność przeglądarki. Ich znaczenie najlepiej widać na przykładzie Firefoksa. Wielu jego użytkowników zdecydowało się na korzystanie z Firefoksa właśnie ze względu na możliwość wzbogacenia jej o dodatkowe funkcje.

Na blogu The Chromium Blog poinformowano, że po kilku miesiącach prac nad wspieraniem rozszerzeń dla przeglądarki Google’a, udostępniono programistom możliwość umieszczania napisanych przez nich rozszerzeń w galerii Google Chrome Extensions.

Galeria znajduje się obecnie w fazie beta. Cała akcja ma na celu umożliwienie twórcom dodatków do Chrome’a, zamieszczanie swoich programów w galerii, tak by były dostępne, gdy Google oficjalnie umożliwi dodawanie rozszerzeń do Chrome’a.

Do galerii należy wgrywać spakowany kod rozszerzenia oraz reprezentującą go ikonę. Opcjonalnie można dołączyć opis, zrzut ekranu lub nawet przedstawiające działanie dodatku wideo. Dokumentację niezbędną do tworzenia rozszerzeń zamieszczono na tutaj.