Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Google Book Search pod lupą Unii Europejskiej

Unia Europejska zamierza przyjrzeć się planom Google dotyczącym rozwoju serwisu Google Book Search. Politycy są zaniepokojeni faktem, że usługa umożliwia czytanie w Sieci książek objętych ochroną praw autorskich.

Google Book Search to serwis, w którym dostępne są książki elektroniczne pochodzące z zasobów dziewiętnastu bibliotek z całego świata (m.in. Biblioteki Narodowej w Barcelonie, Biblioteki Uniwersytetu Harvarda, Oksfordzkiego czy Stanforda) oraz od ponad kilkudziesięciu tysięcy wydawców współpracujących z Google. Usługa umożliwia przeglądanie w całości książek, które nie są objęte prawami autorskimi. Książki dostępne w Book Search można przeglądać w formie zeskanowych stron.

Niestety, często zdarza się, że do serwisu trafiają również pozycje objęte prawami autorskimi lub takie, których prawa wygasły. Google udostępnia je do czasu, aż ktoś zgłosi, że dany tytuł nie powinien być publikowany w ten sposób.

Unia Europejska sprawdzi czy Google Book Search nie łamie prawa europejskiego. Niemiecki rząd twierdzi na przykład, że model biznesowy stosowany w przypadku tego serwisu jest w Europie niedopuszczalny. Według prawa europejskiego autor powinien być zapytany o pozwolenie przed umieszczeniem jego pracy w Sieci.

Google nie przejmuje się zarzutami. Rzecznik firmy, William Echikson, powiedział, że firma czeka na analizę Komisji Europejskiej i gdy otrzyma stosowny komunikat, z chęcią rozpocznie konstruktywną dyskusję na temat przyszłości książek i praw autorskich.