Google: 300 mln zł z Polski?

Według informacji Gazety, w ubiegłym roku internetowy gigant zarobił w Polsce ponad 300 mln zł.

Na początku lutego br. InternetStandard podał dane finansowe polskiego oddziału Google. Jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego w 2008 r. przychody spółki Google Poland wyniosły 63,6 mln zł i wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim o 222 proc. Z kolei zysk, jaki spółka wygenerowała w tym samym okresie wyniósł 2,7 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 643 proc. Wyników za 2009 r. jeszcze nie ma.

Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie wpływy reklamowe w Europie - czy klient z Polski, czy z Włoch - trafiają na konto oddziału irlandzkiego. Z tego też powodu podane wyżej liczby są niekompletne i trudno jest oszacować, ile rzeczywiście Google zarabia w Polsce.

Jak twierdzą dwaj rozmówcy "Gazety" zbliżeni do spółki Google, koncern wygenerował w 2009 r. w naszym kraju 105-115 mln dol. przychodów. Po wczorajszym kursie dolara oznaczałoby to wpływy na poziomie 304-333 mln zł. Informacji tych nie chciał komentować Artur Waliszewski, szef polskiego biura koncernu.

Taktyka, by wpływy reklamowe księgować w Irlandii, była krytykowana m.in. w Wlk. Brytanii - podaje Gazeta. Przychody Google'a z brytyjskiego rynku w 2008 r. media szacowały na ponad miliard funtów, jednak lokalny oddział zanotował stratę w wysokości 26 mln funtów, przy 150 mln funtów obrotów. - Google unika w ten sposób płacenia podatków - oburzali się cytowani przez dziennik "The Sunday Times" brytyjscy politycy.