Gmail: zaawansowane ustawienia

Innowacyjny i prosty w użyciu interfejs poczty Gmail to obok dużej pojemności konta jeden z czynników, który przesądził o jego popularności. Czy jest tu co poprawiać? Okazuje się, że tak. Gmail kryje wiele zaawansowanych ustawień, które pozwolą ci pełniej wykorzystać możliwości skrzynki.

Gmail: zaawansowane ustawienia
Podobnie jak w przypadku innych usług Google'a, także Gmail doczekał się swojego Laboratorium - sekcji serwisu, w której zebrano testowe dodatki stworzone przez programistów firmy. Kryje się wśród nich kilka potężnych rozszerzeń, które potrafią odmienić sposób, w jaki korzystasz ze swojej poczty. Innym sposobem na zwiększenie możliwości Gmaila jest instalacja dodatków do przeglądarki Firefox. Bazują one na rozszerzeniu Greasemonkey, które potrafi przejąć kontrolę nad wyglądem i zachowaniem interfejsu Gmaila.

Dodaj wiele skrzynek odbiorczych

Gmail: zaawansowane ustawienia

Ilustracja nr 1. Rozszerzenie Wiele skrzynek odbiorczych umożliwia wyświetlanie w oknie Gmaila kilku list z wiadomościami.

Wiadomości w Gmailu nie są przechowywane w katalogach, tak jak ma to miejsce w tradycyjnych klientach poczty. Zamiast tego są one archiwizowane, czyli przenoszone do jednego wspólnego worka z e-mailami. Na szczęście każdej wiadomości możesz nadać różne etykiety, takie jak "dom", "praca" lub "znajomi". Istnieje jednak sposób na to, aby podzielić okno Gmaila na kilka list z wiadomościami.

Przejdź do menu Ustawienia | Laboratorium i znajdź na liście dodatków pozycję Wiele skrzynek odbiorczych (ilustracja nr 1). Włącz dodatek i zatwierdź wybór przyciskiem Zapisz zmiany na dole strony. Od teraz w oknie Gmaila masz nie jedną, a trzy listy wiadomości (dwie z nich są puste). Na jednej liście wyświetlane będą wiadomości zaznaczone gwiazdką, na drugiej kopie robocze wiadomości. Trzecia to standardowa lista wiadomości, taka jaka była wcześniej.

Poeksperymentuj z zapisywaniem i oznaczaniem wiadomości, aby zobaczyć różnicę w działaniu list. Szybko zauważysz, że ta sama wiadomość może być widoczna na kilku listach jednocześnie!

Gmail: zaawansowane ustawienia

Ilustracja nr 2. Dodatkowe listy wiadomości w Gmailu mogą obejmować e-maile oznaczone różnymi etykietami.

Czas sprawić, aby na dodatkowych listach pojawiały się tylko wiadomości oznaczone konkretnymi etykietami. Przejdź do menu Ustawienia | Wiele skrzynek odbiorczych. Możesz tutaj skonfigurować do pięciu list (nazywanych "okienkami"). Działają one na zasadzie wyszukiwania wiadomości po podanych parametrach. Jeżeli podasz dla zapytania przy pozycji Okienko 1 zapytanie is:osobiste to na liście będą wyświetlane wiadomości oznaczone etykietą Osobiste.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia rozmieszczenia list wiadomości w oknie. Masz do wyboru trzy opcje: nad główną skrzynką odbiorczą (tak jest domyślnie), pod nią lub po jej prawej stronie (ilustracja nr 2).

Włącz skróty klawiaturowe

Gmail: zaawansowane ustawienia

Ilustracja nr 3. Możesz skonfigurować dodatkowe skróty klawiaturowe w Gmailu, do dwóch dla jednej czynności.

Aby przyśpieszyć obsługę Gmaila, włącz skróty klawiaturowe. Podstawowe skróty włączysz w panelu Ustawienia | Ogólne | Skróty klawiaturowe. Tutaj znajdziesz pełen spis skrótów klawiaturowych Gmaila. Istnieje jednak możliwość skonfigurowania własnych skrótów klawiaturowych.

W tym celu przejdź do laboratorium (Ustawienia | Laboratorium) i na liście dodatków odszukaj pozycję Niestandardowe skróty klawiaturowe. Po aktywacji tego dodatku w menu Ustawienia pojawi się nowa pozycja Skróty klawiaturowe, gdzie możesz określić własne sekwencje klawiszy dla najczęściej wykonywanych czynności. Do jednej czynności możesz przypisać maksymalnie dwa skróty (ilustracja nr 2).

Zainstaluj dodatki do Firefoksa

Gmail: zaawansowane ustawienia

Ilustracja nr 4. Okno Gmaila pozbawione dodatkowych rozpraszaczy: okna czatu, pola do zapraszania znajomych oraz licznika spamu.

Dostęp do kolejnych funkcji uzyskasz po pobraniu dodatku Better Gmail 2 do przeglądarki Firefox. Jest to zestaw najlepszych skryptów Greasemonkey, które pozwalają na wywrócenie interfejsu Gmaila do góry nogami. Po instalacji dodatku zaloguj się do Gmaila i otwórz ustawienia wtyczki w opcjach przeglądarki (Narzędzia | Dodatki | Better Gmail 2 | Opcje). Znajdziesz tutaj szereg opcji odpowiedzialnych za pokazywanie licznika wiadomości, wyświetlanie wiadomości w skrzynce odbiorczej oraz wyłączanie dużych modułów interfejsu, np. pola z czatem.

Jeżeli masz już skonfigurowane wiele skrzynek odbiorczych i nie chcesz, aby Gmail wyświetlał etykiety wiadomości przy ich tytułach, zaznacz w opcjach Better Gmaila opcję Messages | Hide Labels in Message Row. Bardzo pomocną opcją jest także możliwość włączenia podświetlania wiadomości na liście po najechaniu na jej tytuł kursorem myszy (Highlight Rows with Mouse Pointer).

Aby wyłączyć elementy, które odwracają uwagę od pisania e-maili, wyłącz czat, pole do zapraszania znajomych do Gmaila oraz licznik spamu (znajdziesz je w karcie Sidebar w ustawieniach wtyczki). W ten sposób nie wyłączysz tych funkcji na stałe, ale nie będą one widoczne na ekranie (ilustracja nr 3).