Gmail stawia na efektywność. Nowa usługa wychwyci najważniejsze maile

Nowa usługa "Priority Inbox" jeszcze skuteczniej przefiltruje pocztę. Funkcja będzie na bieżąco uczyć się naszych zachowań i coraz lepiej sortować wiadomości, tak by użytkownik nie musiał tracić na to czasu.

Funkcja priorytetów w Gmailu ma pomóc przede wszystkim użytkownikom, którzy otrzymują dużą ilość maili. Google uważa, że obecnie spędzamy zbyt wiele czasu czytając i sortując wiadomości samemu.

Nowa usługa ułatwi odnajdowanie tych najważniejszych. Będą one specjalnie oznaczane i dostępne z umieszczonego najwyżej, specjalnego folderu, działającego na podobnej zasadzie jak ten obecny do wiadomości z "gwiazdką". Dzięki temu skrzynka odbiorcza podzielona zostanie już na trzy sekcje - priorytetów, maili oznaczonych przez użytkownika i zwykłych wiadomości.

Google od razu ostrzega, że na początku nowa funkcja może nie wybierać wszystkich ważnych dla nas maili. Usługa będzie się stale "uczyć" analizując samą pocztę jak i zachowania użytkownika np. kto jest najczęstszym nadawcą, które maile są najchętniej i najszybciej czytane oraz przy których i od kogo najczęściej wybierana jest opcja "Odpowiedz". Oczywiście będzie można przyspieszyć ten proces manualnie zaznaczając lub odznaczając wybrane wiadomości.

Matthew Glotzbach, dyrektor ds. zarządzania produktami w Google, określa nową funkcję jako odwrotność filtra do spamu. "Jeśli masz kilkuminutową przerwę między spotkaniami, zaglądasz do swojej skrzynki mailowej i widzisz 50 nieprzeczytanych wiadomości, które 5 wybierzesz?" pyta retorycznie Glotzbach. Skrzynka priorytetowa ułatwi to zadanie wybierając z tych pięćdziesięciu kilka, które usługa uzna za najważniejsze bazując na naszych wcześniejszych akcjach.

Podczas testowania nowej funkcji Google mierzyło średni czas jaki użytkownicy spędzają czytając i sortując wiadomości w Gmailu. Osoby mające dostęp do usługi priorytetów robiły to średnio o 6% szybciej. "Widzimy to jako ciągłą ewolucję Gmaila, który od zawsze skupiał się na problemie przeciążenia informacjami" - uważa Glotzbach.

Usługa wiadomości priorytetowych będzie oficjalnie wdrażana już od przyszłego tygodnia.