Gmail.pl w rękach hurtowni hydrauliczno-sanitarnej

Zakończyła się jedna z najgorętszych aukcji internetowych ostatnich miesięcy. Domena Gmail.pl trafiła do firmy InstalHurt z Częstochowy... hurtowni narzędzi i akcesorii sanitarnych. Cena to 119 400 złotych. Pytań zostaje całkiem sporo. Na przykład: co InstalHurt zrobi z niecodziennym adresem i jak na całą sprawę zareaguje Google?

Gmail.pl w rękach hurtowni hydrauliczno-sanitarnej
Historia Gmail.pl sięga roku 2006, gdy Izabela Krawczyk zarejestrowała domenę dla Grupy Młodych Artystów i Literatów. Powstał nawet serwis dla twórców, którzy chcieliby podzielić się swoim dorobkiem. Sprawa szybko zwróciła uwagę Google, które dwa lata wcześniej udostępniło światu swoje skrzynki pocztowe. Firma w roku 2008 złożyła wniosek w tej sprawie do sądu polubownego ds. domen internetowych.

Prowadząc aukcję domeny w serwisie Allegro, Krawczyk zapewniała, że to ona wygrała proces z Google. Problem w tym, że jak podaje Sylwia Czubowska z Gazety Prawnej, postępowanie zostało umorzone ze względów proceduralnych.

Gmail.pl w rękach hurtowni hydrauliczno-sanitarnej

Google nie należy do korporacji, które łatwo pozwolą grać sobie na nosie. Sprawa domeny może mieć ciekawą kontynuację.

Nie była to pierwsza próba sprzedaży tej domeny na Allegro. Ostatnią aukcję zlikwidował jednak serwis aukcyjny. Tym razem było pozwolono na dokonanie transakcji. Po przeanalizowaniu sprawy, nie znajdujemy żadnych podstaw aby aukcję anulować - mówi Patryk Tryzubiak, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej, QXL Poland - Z zebranych przez nasz informacji wynika, że obecni właściciele domeny mieli pełne prawo aby wystawić ją na sprzedaż.

Zgadzają się z tym fachowcy, jednak problem może mieć nabywca. W końcu, o ile zespół artystyczny GMAiL miał podstawy do wyboru takiej, a nie innej domeny, dużo większy problem z uzasadnieniem będzie mieć hurtownia sanitariatów.

Jak uważa dr Zbigniew Okoń, partner w kancelarii dLK Korus Okoń Radcowie Prawni sp.p., przejęcie domeny przez nowego właściciela umożliwi Google podjęcie kroków prawnych. "W mojej ocenie domena ta jest bezwartościowa" - pisze Okoń i dodaje: "Sąd Polubowny przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji rozstrzygał jak dotąd dwie sprawy dotyczące rejestracji domen z elementem GMAIL. Pierwsza dotyczyła domeny gmail.com.pl. Pozwany argumentował, że ma przezwisko 'Gruby'. 'Gmail' ma być więc skrótem od 'Gruby Mail', zaś domena służy wyłącznie jako unikalny adres osobisty. Arbiter Sądu orzekł jednak, że rejestracja domeny była bezprawna i naruszała renomę Google Inc. Natomiast spór o domenę gmail.pl został umorzony z przyczyn proceduralnych i sprawa do tej pory nie doczekała się rozstrzygnięcia".

Sprawy nie chce komentować ani Google, ani też strony transakcji. Jest to w tym roku jedna z najdroższych domen sprzedanych na polskich rynku. Według danych serwisu CenyDomen.pl najdroższe były dotąd Opony.pl, za które firma Oponeo zapłaciła aż 960 tys. złotych.

Dla zainteresowanych: Grupa Młodych Artystów i Literatów działa nadal pod nowym adresem - KlubLiteratow.pl