Gmail: nowe funkcje już wkrótce

Google planuje w najbliższych tygodniach dodanie obsługi protokołu POP3 oraz kompleksowego skanowania antywirusowego do oferowanych przez siebie kont pocztowych Gmail. Być może z poczty elektronicznej Google będzie można skorzystać również przez WAP lub XHTML.

Dodanie obsługi protokołu POP3 umożliwi posiadaczom kont pocztowych Gmail, transfer wiadomości z serwera Google i ich odczytywanie z poziomu własnego klienta pocztowego, bez konieczności stałego połączenia z siecią. Użytkownicy telefonów komórkowych oraz osobistych organizerów PDA, którzy wykorzystują w nich kompatybilne z POP3 aplikacje, również będą mogli pobierać wiadomości z Gmaila.

Kolejną nowością ma być dodanie kompleksowego skanowania antywirusowego do webowego Gmaila. W tej chwili blokowane są jedynie niektóre wiadomości zawierające potencjalnie niebezpieczne załączniki. Prawdopodobnie Google skorzysta z już istniejącej technologii, dodając do niej odpowiedni interfejs HTML. Pozwoli to zachować kompatybilność z przeglądarkami, które nie obsługują JavaScript. Obecnie tylko posiadacze przeglądarek internetowych z obsługą JavaScript mogą korzystać z Gmaila.

Georges Harik, który zarządza w Google nowymi projektami, mówi: "Chcemy uczynić z Gmaila, najlepszą usługę pocztową w każdym zakresie, by jej użytkownik nie miał absolutnie żadnego powodu korzystać z innych".

Harik podkreśla również, iż w kolejnych etapach rozwoju Gmaila nie wykluczone jest dodanie możliwości obsługi konta pocztowego poprzez WAP lub XHTML, dodanie obsługi protokołu IMAP, a także prace nad wydajniejszym wykrywaniem spamu.