Gmail będzie bezpieczniejszy

Google wyciąga wnioski z grudniowego ataku na konta pocztowe, jakie przeprowadzono z terenu Chin i zapowiada wprowadzenie bezpieczniejszego protokołu https dla użytkowników korzystających z poczty Gmail.

Do tej pory użytkownicy konta pocztowego Google mogli korzystać z bezpiecznego protokołu https jako opcji. Obecnie protokół ten będzie wykorzystywany domyślnie. Jednak jego wprowadzenie dla wszystkich użytkowników Gmaila może potrwać nawet kilka tygodni. O zamiarze użycia protokołu https poinformował Sam Schillace na firmowym blogu.

Wcześniej Google nie zdecydowało się na domyślne wprowadzenie protokołu https ze względu na minusy takiego rozwiązania. Usługa działa wolniej, co spowodowane jest przesyłaniem zaszyfrowanych danych. Jednak przeprowadzone testy sprawiły, że użytkownicy Gmaila będą korzystać ze swojej poczty za pomocą bezpieczniejszego protokołu.

"Wprowadzenie https pomoże chronić dane przed przejęciem przez osoby trzecie, na przykład za pośrednictwem publicznych hotspotów" - napisał na blogu Schillace.

We wpisie na blogu Schillace radzi też osobom korzystającym z poczty Gmail w trybie offline poprzez protokół http, by nie zmieniały go na https, gdyż może to spowodować problemy. Więcej informacji na temat ich charakteru zamieszczono na tej stronie.

Celem grudniowych ataków, których ofiarą oprócz Gmaila, padły także inne firmy, było wykradzenie danych do kont pocztowych należących do chińskich obrońców praw człowieka.

Bezpośrednim efektem włamań jest wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń, których elementem jest m.in. zmiana protokołu na https. Efektem pośrednim jest zapowiedź wycofania się z cenzurowania wyników wyszukiwania w chińskiej wersji Google, choć może to oznaczać zakończenie działalności firmy w Państwie Środka. Więcej o sprawie piszemy tutaj.

Google jest obecne w Chinach od 2006 r.