Gemius: segmentacja polskich internautek

Surfowanie w sieci to aż dla 53 proc. polskich internautek najczęstszy sposób na spędzanie wolnego czasu! Jakie są kobiety spędzające aktywnie czas w sieci?

Na to pytanie stara się odpowiedzieć segmentacja tej grupy stworzona przez firmę Gemius. Wyniki analizy wyróżniają 5 różnych grup kobiet korzystających z internetu.

Kryterium wyróżniającym poszczególne grupy są podzielane wartości, stosunek do zakupów, zwyczaje zakupowe, stosunek do konkursów organizowanych przez producentów i cechy demograficzne. Każdy z segmentów, a więc jednocześnie "typ" internautek, posiada inną, umowną nazwę, charakterystyczną dla posiadanych cech

i preferencji.

- Pierwszym spośród segmentów opisanych w raporcie są Normaleski, panie z ustabilizowaną sytuacją życiową, często mężatki i matki, nie rezygnujące jednak z kariery zawodowej i rozwoju intelektualnego.

- Podzielają wartości pragmatyczne, cenią życie rodzinne, zdrowie i pracę. Dobrze wykształcone, nie traktują zakupów jako rozrywki samej w sobie - rozważnie gospodarują niemałym budżetem jakim dysponują.

- Normaleski to największy segment spośród wyróżnionych w badaniu - stanowią 32 procent internautek.

- Kolejnym po Normaleskach pod względem liczebności segmentem (25 procent internautek) są rozsądne, oszczędne i rodzinne Siatkarki. Jak wskazuje umowna nazwa tej grupy, często można spotkać je idące z siatkami pełnymi zakupów dla całej rodziny.

- Członkinie tego segmentu są internetowymi odpowiedniczkami Matki Polki. Poświęcają się dla rodziny, nie realizują własnych pasji.

- Siatkarki mieszkają głównie w mniejszych miejscowościach i na wsi, są gorzej wykształcone niż pozostałe grupy.

- Z racji niskich dochodów niezbyt lubią zakupy, ale są otwarte na promocje konsumenckie.

- Ich system wartości to rodzina, zdrowie, praca i wiara.

- Do kolejnego z segmentów należą dobrze sytuowane, wykształcone młode kobiety, które są singielkami bądź pozostają w wolnych związkach. Ich duże zainteresowanie modą i nowinkami oddaje nazwa segmentu - Szafiarki.

- Panie należące do tej grupy mieszkają w dużych miastach, cenią niezależność i możliwość samorealizacji.

- Ich główne hobby to zakupy, dużą wagę przywiązują do marki i jakości produktów.

-Prowadzą aktywny tryb życia, w wolnym czasie chodzą do klubów, kina lub spotykają się ze znajomymi.

- Szafiarki stanowią 13 procent populacji polskich internautek.

- Młode pasjonatki kina, teatru i książek, które nie przegapią żadnego znaczacego wydarzenia kulturalnego - tak w skrócie można opisać segment Kulturystek.

- Te ceniące miłość i przyjaźń oraz możliwość realizowania własnych pasji kobiety stanowią 10 procent ogółu pań korzystających z internetu.

- Często są to studentki, które wolą wydać zarobione pieniądze na polecany spektakl w teatrze niż na modną w tym sezonie parę butów.

- Postawa antykonsumpcyjna przekłada się na ich niechęć do promocji i konkursów oraz unikanie dużych centrów handlowych, w miejsce których wybierają małe sklepy blisko domu.

- Ostatnią wyróżnioną grupą są Tenisistki, umownie określane tak od rodzaju noszonego obuwia - segment ten tworzą najmłodsze internautki.

- Są to dziewczyny w wieku licealnym, często zamieszkujące mniejsze miejscowości, dla których ważne są takie wartości jak miłość, przyjaźń i wiara.

- W wolnym czasie lubią robić zakupy, choć dysponują mniejszym budżetem niż na przykład Szafiarki.

- To mało świadome konsumentki, które kupują najtańsze produkty, często w promocji. Ich słabością są katalogi wysyłkowe. Tenisistką jest co piąta polska internautka.

Gemius: segmentacja polskich internautek

Metodologia: Badanie "Kobieta w sieci" zostało zrealizowane za pomocą ankiet emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 3. do 9. czerwca 2009 roku. Aby dane były reprezentatywne dla ogółu internautek w wieku 15 lat i więcej odpowiedzi badanych analizowano

z wykorzystaniem wagi analitycznej, skonstruowanej na podstawie danych o płci i wieku internautów oraz o ich częstotliwości korzystania z internetu pochodzących z badania Omnibus PBS (VII- IX 2008). Na wykresach prezentowane są liczebności nieważone. Analizą objęto 2050 wypełnionych do końca kwestionariuszy, zebranych od internautek w wieku 15 lat i więcej.