Gemius: internauci a zdrowie

Prawie co piąty polski internauta (3 mln osób) odwiedza serwisy poświęcone zdrowiu - wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę badawczą Gemius.

Analiza zainteresowań polskich internautów problematyką zdrowia przeprowadzona została przez Gemius.pl na podstawie grudniowych wyników Megapanelu PBI/Gemius. Okazuje się, że prawie co piąty (18,82%) użytkownik sieci odwiedził w badanym okresie serwisy o tematyce zdrowotnej. Do internetowych aptek zajrzało 5% internautów.

Wśród użytkowników serwisów o tematyce zdrowotnej oraz e-aptek przeważają kobiety, a także osoby w wieku 15-24 lat oraz powyżej 55, z wykształceniem wyższym.

Najbardziej popularne z zakresu zdrowia treści oferuje Onet.pl - grupę tych serwisów w grudniu 2008 r. odwiedziło ponad 785 tys. real users. Na drugim miejscu uplasowała się witryny Grupy medigo.pl (466 tys. real users), a na trzecim serwis biomedical.pl (395 tys. użytkowników).

Jeśli chodzi o apteki on-line to w grudniu 2008 r. skorzystało z nich ponad 783 tys. internautów. W rankingu najpopularniejszych aptek on-line liderem jest transakcyjna część portalu doz.pl - w grudniu 2008 zanotowała ona ponad 344 tys. odwiedzających. Drugie miejsce zajęła strona domzdrowia.pl z liczbą 265 tys. użytkowników. Na trzecim miejscu znalazła się zaś strona i-apteka.pl (111 tys. internautów). Można przypuszczać, że popularność tych właśnie serwisów wynika z faktu, iż oferują one możliwość zamówienia leku na receptę.

Analitycy Gemiusa podkreślają, że w polskim internecie powstają serwisy łączące cechy tradycyjnej apteki, serwisu zdrowia oraz internetowego sklepu, a nawet świadczące wirtualne poradnictwo farmaceutyczne (np. portal Dbam o Zdrowie - doz.pl, który w grudniu 2008 r. odwiedziło ponad 552 tys. użytkowników).

Źródło: http://audyt.gemius.pl