Gdzie się podziało Polskie Badanie Internetu?

W połowie ubiegłego roku rozpoczęto rekrutację do badania panelowego PBI. Pierwsze wyniki miały ukazać się w grudniu 2003 roku, nie opublikowano ich jednak do teraz. Krążą pogłoski, że sytuacja finansowa Wirtualnej Polski ma wpływ na te opóźnienia, bo portal nie jest w stanie współfinansować badań. PBI dementuje te informacje.

Gdzie się podziało Polskie Badanie Internetu?
Polskie Badanie Internetu ma dać rzetelny obraz polskiej Sieci i jej użytkowników. Przedsięwzięcie wspierają portale: Onet, Wirtualna Polska, Interia, Gazeta.pl a także Rzeczpospolita Online. W połowie czerwca pierwszy internauta wypełnił ankietę badania panelowego. Gemius – firma, która realizuje projekt na zlecenie PBI – wstępnie przewidywała, że jesienią poznamy wyniki panelu. Szczegóły badania nie są znane jednak do teraz.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jedną z przyczyn opóźnień była zmiana metodologii w grudniu 2003 roku. ”W skład badania wchodzi wiele części - komentuje Grzegorz Wójcik, przewodniczący rady nadzorczej PBI - W grudniu dokonaliśmy wielu prac merytorycznych. Mają one jednak wpływ głównie na prezentację wyników badania. Przez to rezultaty badania opublikowane zostaną później.”

Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. Konferencja, na której ogłoszone miały być wyniki PBI, przekładana była już kilka razy. „Nie mogę dać gwarancji, że badania będą dostępne w tym miesiącu” - dodał Grzegorz Wójcik.

Krążą pogłoski, że spóźnienie związane jest również z obecną sytuacją finansową Wirtualnej Polski, która nie może już współfinansować badania. ”Trudno, żeby firma, która ma problemy z opłaceniem bieżących rachunków mogła wydać kilka milionów na prowadzenie badania” - anonimowo zaznacza przedstawiciel jednego z członków PBI. ”Budżet badania nie obejmuje kilku milionów złotych, a jedynie ułamek tej kwoty”- kontruje Grzegorz Wójcik – „Nie mogę jednak zdradzić szczegółów.”

"Na dzień dzisiejszy WP nie ma problemów natury finansowej, nie mniej oczekujemy na decyzje odnośnie dofinansowania spółki, które, mamy nadzieję, zapadną na kolejnym walnym zgromadzeniu 17 lutego” - komentuje pogłoski o finansowej katastrofie Agnieszka Szwaj, rzecznik prasowy Wirtualnej Polski.

”Nie można mówić, że Wirtualna Polska blokuje publikację badań” - wyjaśnia Grzegorz Wójcik - Sytuacja WP nie ma wpływu na czas ogłoszenia wyników. Oczywiście, jeżeli kondycja finansowa portalu będzie coraz gorsza, nie będzie on mógł opłacać badań, co dla PBI nie będzie korzystne.”

Grzegorz Wójcik dodał, że zamiarem PBI jest ogłoszenie wyników w lutym, nie może jednak zagwarantować, że w tym miesiącu rezultaty panelu ujrzą światło dzienne. Podobne deklaracje otrzymaliśmy od firmy Gemius.

O pierwszych, nieoficjalnych wynikach PBI można przeczytać w tekstach:

http://www.internetstandard.pl/news/60484.html

http://www.internetstandard.pl/news/60547.html