Gartner: Transfery pieniężne przyszłością telefonów komórkowych

Niewykluczone, że w ciągu najbliższych 4 lat telefonom komórkowym przybędzie zastosowań. Według analityków firmy Gartner rozwiązania oprogramowanie umożliwiające wykonywanie bezpiecznych i szybkich transferów gotówki do 2012 roku znajdzie się w gronie 10 najpopularniejszych zastosowań komórek.

W przyszłości telefony komórkowe mają być wykorzystywane m.in. do autoryzacji przelewów transakcji realizowanych za pośrednictwem Internetu. Eksperci prognozują, że oprogramowanie pozwalające na realizację płatności przy pomocy telefonu komórkowego znajdzie się w gronie najpopularniejszych aplikacji mobilnych już w 2012 roku. Analitycy sklasyfikowali takie rozwiązania mobilne na na 6. pozycji na liście 10. rozwiązań mobilnych, które zyskają popularność w ciągu kilku następnych lat. Według analityków mobilne rozwiązania płatnicze stale zyskują na popularności. "W krajach rozwijających się płatności mobilne często dają dostęp do podstawowych usług finansowych. Natomiast w krajach bardziej rozwiniętych gospodarczo za pośrednictwem mobilnych rozwiązań płatniczych oferowana bywa cała gama dodatkowych produktów finansowych niedostępnych w innych kanałach" - mówi Sandy Shen, analityk firmy Gartner.

Na 7. miejscu zestawienia najpopualrniejszych zastosowań telefonów komórkowych w 2012 roku sklasyfikowano z kolei rozwiązania wykorzystujące technologię Near Field Communication. Według analityków wykorzystanie urządzeń wyposażonych w nadajniki NFC dodatkowo pozwoli na większą popularyzację płatności mobilnych. W pierwszej dziesiątce znalazły się również usługi związane z lokalizacją, wyszukiwaniem informacji, monitoringiem stanu zdrowia oraz marketingiem, komunikacją tekstową i rozrywką.

Czytaj też:

Ile można zaoszczędzić na wydrukach?

Szara strefa motorem rozwoju dla rynku telefonów komórkowych

Konwergencja mobilnej i stacjonarnej komunikacji