Gadu-Gadu: dowolna osoba w Polsce, nie 7, a 6 kroków od ciebie!

W ostatnim czasie głośno było o badaniach Microsoftu, według których dwie dowolne osoby korzystające z komunikatora Messenger oddalone były od siebie o najwyżej 7 kolejnych osób. Dziś Gadu-Gadu ogłosiło, że średnio 5,78 kroku dzieli użytkownika komunikatora Gadu-Gadu do każdej innej osoby korzystającej z GG.

Jak podaje Gadu-Gadu, przez kolejnych znajomych naszych znajomych można dotrzeć do każdego innego użytkownika w blisko sześciu krokach To wynik badania przeprowadzonego pod koniec lipca przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr. Dominika Batorskiego. - "W przypadku Gadu-Gadu niezwykłe są nie tylko krótkie odległości pomiędzy użytkownikami poprzez znajomości wpisane do skrzynek kontaktów, ale również to, że prawie równie krótkie są odległości gdy spojrzymy tylko na te relacje, w których ludzie faktycznie się komunikują. Każdego dnia użytkownicy, którzy się ze sobą komunikują przesyłają między sobą wiadomości w taki sposób, że wiadomość wysłana rano od dowolnej osoby dotarłaby do prawie wszystkich przed końcem dnia" - mówi dr Dominik Batorski.

Blisko 6 kroków to średnia odległość, która może być mniejsza lub większa w zależności między innymi od długości listy kontaktów. Co ciekawe, wynik ten jest dokładnie taki sam, jak cztery i pół roku wcześniej, gdy z komunikatora korzystało dwa razy mniej internautów (około 3 mln aktywnych użytkowników).

Patrz też: Gadu-Gadu - dowolna osoba w Polsce tylko 7 kroków od ciebie?