Gadu-Gadu chce zwrotu 55 niskich numerków

Piotr Pokrzywa, wiceprezes zarządu spółki Gadu-Gadu do 55 osób, posiadaczy niskich numerków komunikatora, wystosował list z prośbą o odstąpienie firmie ich numerków. Gadu-Gadu chce je przeznaczyć na cele promocyjne. Część osób postanowiła zawalczyć. Firma tłumaczy, że decyzja jest podyktowana dobrem i interesem spółki.

Odzyskanych 55 numerków firma chce przeznaczyć na cele promocyjne spółki. Wydawane mają być na podstawie zawartych porozumień partnerom Gadu-Gadu, takim jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, telewizja MTV, Radio TOK FM Radio PIN czy Microsoft. Dla przykładu, numerek 15 w przyszłym roku ma zostać przeznaczony na licytację podczas 15 finału WOŚP.

Sprawa budzi spore emocje mimo, iż dotyka grupy 55 osób. Ważny w sprawie jest fakt, że numery od 1 do 999 nigdy nie były przyznawane przez system automatycznie w czasie rejestracji. Jarosław Rybus, rzecznik Gadu-Gadu tłumaczy, że trafiały one z indywidualnego nadania. Nie zmienia to faktu, że część osób nie chce się z nimi rozstać i otrzymać w zamian numerka czterocyfrowego.

Poniżej wyjaśnienia Jarosława Rybusa.

Nie odpowiedział, czy właściciele niskich numerków mogą odmówić spełnienia prośby wiceprezesa Gadu-Gadu.

Odpowiada Jarosław Rybus, PR manager Gadu-Gadu
Numery GG z zakresu 1-999 nigdy nie były przyznawane przez system podczas procesu rejestracji. Ten zakres numerów spółka chce przeznaczyć na działania promocyjne, jak również popularyzować komunikator poprzez wykorzystywanie niskich, prostych numerów np. przez znane osoby oraz instytucje i służby (np. ratunkowe). Z jednej strony są to działania popularyzujące komunikator Gadu-Gadu i tę formę komunikacji w sieci, jak również sam Internet (sic!), a z drugiej pomagają np. innym, jak to miało miejsce w przypadku tegorocznego XIV Finału WOŚP, kiedy wylicytowano nr GG:14 za kwotę ponad 2 tys. zł. Kwota ta zasiliła konto Fundacji WOŚP i została przeznaczona na ratowanie dzieci rannych w wypadkach. Podobnie planujemy postąpić w przyszłym roku, przeznaczając dla WOŚP nr GG:15 (wówczas będzie to 15. Finał Orkiestry).

Numery GG przyznawane są również redakcjom do kontaktów ze słuchaczami. Niektóre redakcje można znaleźć tutaj:http://www.gadu-gadu.pl/numery-specjalne.html

Mamy w zanadrzu wiele podobnych posunięć i partnerów do współpracy bazującej na 2- i 3-cyfrowych numerach GG. O kolejnych będziemy ze zrozumiałych względów informować na bieżąco.

Zarząd Gadu-Gadu Sp. z o.o. podjął decyzję o przeznaczeniu znaczącej większości niskich numerów na ww. działania. Stąd wiadomość e-mail (wewnętrzna korespondencja Piotra Pokrzywy, Wice-Prezesa Zarządu) wysłana do 55 osób, którym przekazano niskie nr GG kilka lat temu w wyniku indywidualnych, prywatnych ustaleń. Liczymy na ich zrozumienie (co było jasno napisane w liście e-mail), w zamian oferując również atrakcyjne, 4-cyfrowe numery z zachowaniem okresu przejściowego.

Mamy nadzieję, że poprzez niskie numery będzie można nie tylko przesłać zgłoszenie do służb (np. ratunkowych), ale również np. porozmawiać ze znanymi osobami (np. politykami, artystami), pomóc innym, kontaktować się z mediami... Strategia ta będzie również oczywiście uwzględniać działania promujące komunikator. Nie jest jednak prawdą, że to decyzja podyktowana tylko dobrem i interesem spółki. W jej wyniku skorzysta też cała liczna społeczność Użytkowników GG, która poprzez proste numery będzie mogła kontaktować się w wyżej wymienionym zakresie.

Gadu-Gadu posiada pozycję coraz bardziej popularnego, uniwersalnego systemu do komunikacji w sieci - co kilka dni media donoszą o wykorzystywaniu GG w niemalże każdym aspekcie naszego życia - służbie zdrowia, szkolnictwie, poradach i wielu innych. Z Internetu korzysta w Polsce już ponad 8 mln osób i liczba internautów z pewnością będzie rosła. Fakt popularności GG nie tylko cieszy (ponad 5 mln użytkowników), ale i zobowiązuje. Stosując więc porównanie do dużych sieci telekomunikacyjnych, należy również w sieci Gadu-Gadu umożliwić pewien system kontaktu z instytucjami, służbami, właśnie w oparciu o numery 2- i 3-cyfrowe. Tym bardziej, że nigdy nie były one przydzielane przez system podczas rejestracji.