Francuska żandarmeria wybiera przeglądarkę Firefox

Policja we Francji zrobiła kolejny krok w kierunku adaptacji oprogramowania open source. Zamierza w najbliższym czasie całkowicie zrezygnować z Internet Explorera na rzecz przeglądarki internetowej Firefox.

Ponad siedemdziesiąt tysięcy policyjnych komputerów zostanie wyposażonych w przeglądarkę internetową Forefox i klienta poczty elektronicznej Thunderbird. Produkty Mozilla Foundations zostały docenione przez dział IT francuskiej policji z powodu niezawodności, bezpieczeństwa i większej możliwości dopasowania ich do innych usług i programów. Do końca roku żandarmeria zaprzestanie wykorzystywać te produkty firmy Microsoft, które można zastąpić oprogramowaniem od Mozilla Foundations.

Wybór

spowodowany był też lepszym, według policjantów, dopasowaniem przeglądarki do standardów W3C oraz możliwością pracy zarówno na Windows, jak i systemach operacyjnych Mac czy Linux. Francuska żandarmeria myśli przyszłościowo o możliwości zgłaszania przez Internet doniesień o popełnieniu przestępstwa i załatwiania przez obywateli innych spraw drogą elektroniczną. Policjanci twierdzą jednak, że nie chcą wymuszać na obywatelach korzystania z jakiejkolwiek konkretnej przeglądarki internetowej. Jedyne wymaganie to obsługa standardu W3C i dlatego też sami postanowili korzystać z oprogramowania otwartego, w tym z Firefoxa i Thunderbirda.

Przeglądarka Firefox ma obecnie we Francji prawie 18% rynku, zbliżając się tym do średniej europejskiej, która wynosi około 20%. To ciągle mało w porównaniu na przykład z Finlandią, w której ognistego lisa używa już prawie 40% internautów. Przejście na przeglądarkę internetową o otwartym kodzie źródłowym jest konsekwencją wcześniejszych kroków francuskiej policji. W zeszłym roku zrezygnowano z Microsoft Office na rzecz OpenOffice. Według działu IT francuskiej żandarmerii powinno to przynieść oszczędności rzędu dwóch milionów euro rocznie.

Inicjatywa żandarmerii nie jest we Francji niczym nowym i szczególnym. Francuski rząd od dawna wspiera otwarte technologie. Ministerstwo Finansów planuje w drugiej połowie 2006 roku wyposażyć osiemdziesiąt tysięcy komputerów w otwarte oprogramowanie. Według przedstawicieli urzędu będzie to związane z usprawnianiem systemu podatkowego i planami umożliwienia obywatelom załatwiania większości spraw, w tym zwrotów z podatku, przez Internet. Ministerstwo finansów stworzyło także specjalny departament, który zajmuje się modernizacją państwa. Aktywnie wspiera wszelkie pomysły przechodzenia na open source, gdyż uważa, że pozwoli to na znacznie rozsądniejsze gospodarowanie francuskimi finansami.

Przejście na open source sprawia, że policja może lepiej kontrolować swoje koszty IT, które są mniej zależne od ilości komputerów używanych przez stróżów prawa. Przejście na otwartą technologię ładnie koresponduje z powstaniem nowego systemu [email protected] Ośmiu policjantów, niezwiązanych działem IT, zaprojektowało system, który ma pomagać ich kolegom w pisaniu raportów. Decyzja, by zrezygnować z systemu operacyjnego Windows na korzyść Linuksa, jeszcze nie zapadła, ale jest ponoć poważnie rozważana przez dział IT francuskiej żandarmerii