Francja będzie dopłacała do ściągania muzyki z sieci

Francja wbrew pozorom nie będzie w ten sposób wspierać piractwa. Wręcz przeciwnie. Nowy pomysł tamtejszego rządu ma zachęcić młodych ludzi do kupowania legalnej muzyki dystrybuowanej cyfrowo.

Francja będzie dopłacała do ściągania muzyki z sieci
Nowy projekt został już zatwierdzony przez Komisję Europejską. Początkowo obawiano się, że pomysł francuskiego rządu może naruszać prawo konkurencji i nie zostanie zaakceptowany. KE zatwierdziła go jednak, a tym samym Francuzi wkrótce będą mogli nabyć "La Carte Musique" czyli Kartę Muzyczną.

Czym jest Karta Muzyczna?

Wszyscy mieszkańcy Francji między 12 a 25 rokiem życia mogą liczyć na dofinansowanie specjalnej plastikowej karty wartej pięćdziesiąt euro. Tamtejszy rząd zwróci połowę tej kwoty, a użytkownik karty będzie mógł z jej pomocą nabyć legalną muzykę w sieci lub skorzystać z usług wymagających wnoszenia miesięcznych opłat.

Karty mają zachęcić młodych ludzi do wydawania oszczędności na muzykę dystrybuowaną legalnie w sieci. Niestety każdy uczestnik akcji może liczyć na dofinansowanie zaledwie jednej karty rocznie. Mimo to rząd Francji spodziewa się, że sięgać będzie po nie milion fanów muzyki.

Czym miała być Karta

Karta Muzyczna rodziła się jednak w bólach i wciąż nie wiadomo czy Francuzi będą mogli wydać zgromadzone na niej środki w największych sieciowych sklepach muzycznych. Problemem jest tu zapis, który wymaga od operatorów witryn lub firm zarządzających sklepami, by obniżyli cenę sprzedawanych utworów, wydłużyli abonament dla osób, które wykupują go dzięki karcie, lub dokładali się do kosztów jej promocji. Oryginalnie zakładano zresztą - co zapowiedział sam Nicolas Sarkozy - że karta będzie warta dwieście euro i zostanie udostępniona w połowie tego roku.

Generalnie pomysł jest jednak chwalony. Komisarz UE do spraw konkurencji - Joaquin Almunia - powiedział, że mile widziane będą wszelkie przedsięwzięcia krajów członkowskich, które mogą zwiększyć dostępność sprzedawanej w niższych cenach muzyki, dystrybuowanej przez legalne kanały. Dystrybucja muzyki online jest zdaniem Almunii zjawiskiem stymulującym rozwój ekonomicznym i napędzającym sukces Internetu.