Formus Polska obejmie zasięgiem cały kraj

Firma Formus Polska, dostawca usług sieciowych i internetowych, otrzymała dzisiaj od Ministerstwa Łączności koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych na terenie całej Polski. Firma otrzymała także od Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej pasmo o częstotliwości 3,5 GHz w 33 miastach Polski, a pozwolenie na działalność w paśmie 28 GHz rozszerzono o kolejne 40 miejscowości.

Polsko-amerykańska spółka Formus Polska powstała w sierpniu 1997 roku. Elmedia Sp. z o.o posiada 51 procent udziałów spółki, a Formus International Poland LLC, członek Formus Communications - 49 procent. Dotychczas Formus Polska miała koncesję na transmisję danych oraz usługi telefoniczne na terenie 11 największych polskich miast. Od początku jednak planowała rozszerzenie działalności na pozostałe miasta, szczególnie liczące powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Formus Polska zbudowała swoją sieć łączności, opierając się na systemie szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego typu punkt-wielopunkt, o roboczej nazwie LMDS. LMDS jest najnowszą w świecie technologią dwukierunkowego dostępu bezprzewodowego.