Firefox - szykuje się gwałtowne przyspieszenie

Mozilla przygotowuje się do wyposażenia przeglądarki Firefox w nową technologię, która pozwoli na radykalne przyspieszenie przetwarzania skryptów JavaScript (przedstawiciele fundacji mówią, że w niektórych przypadkach wzrost wydajności może być nawet... czterdziestokrotny) - donosi serwis ArsTechnica.com.

Kod odpowiedzialny za optymalizowanie przetwarzania JavaScript jest już gotowy - Mozilla zamierza wykorzystać go w wersji 3.1 Firefoksa (której premiera planowana jest na koniec bieżącego roku). Przedstawiciele fundacji stwierdzili jednak w rozmowie z dziennikarzem ArsTechnica.com, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by funkcja ta została standardowo uaktywniona w wersjach nightly.

Owa technika optymalizacyjna nazwana została tracing - według przedstawiciele Mozilli pozwoli ona na radykalne zwiększenie wydajności przeglądarki podczas przetwarzania JavaScript. W niektórych zastosowaniach przeglądarka może być dzięki temu szybsza nawet czterdziestokrotnie - choć ogólny wzrost wydajności nie będzie aż tak ogromny.

Teoretycznie podstawy tracingu zostały opracowane przez Michaela Franza oraz Andreasa Gala - naukowców z University of California. Działanie tego mechanizmu polega (upraszczając) na rejestrowaniu ścieżki wykonywania skryptu i tworzenia skompilowanego kodu, który może zostać wykorzystany ponownie, gdy program trafi na podobny obiekt. To pozwala na przyspieszenie przetwarzania JavaScript - przedstawiciele Mozilli twierdzą, że technika ta przynosi zdecydowanie lepsze efekty niż inne wykorzystywane obecnie metody optymalizacji.

Więcej informacji znaleźć można w serwisie ArsTechnica.com.