Firefox 3: 8 mln pobrań w pierwszą dobę

Zorganizowany przez Fundację Mozilla "Dzień pobierania" być może nie rozpoczął się najlepiej, ale mimo to zakończył się sukcesem. Organizacja poinformowała właśnie, że w ciągu pierwszych 24 godzin od udostępnienia programu Firefox 3 pobrano go ponad 8 mln razy.

Przypomnijmy - najnowsza wersja Firefoksa pojawiła się na stronie Mozilli przedwczoraj wieczorem (czasu polskiego). Zainteresowanie programem było tak ogromne, że przez pewien czas przeciążony był amerykański serwis fundacji (europejska witryna funkcjonowała bez zarzutu). Pisaliśmy o tym w tekstach "Firefox 3 już do pobrania" oraz "Mozilla: 2 Gb/s ruchu HTTP, 13 Gb/s z plikami, 14 000 pobrań na minutę!".

Mozilla szczegółowo zaplanowała przebieg premiery przeglądarki - przedstawiciele organizacji już pod koniec maja zapowiedzieli, że wraz z udostępnieniem Firefoksa 3 zamierzają ustanowić rekord Guinnessa w kategorii "program, który został pobrany najwięcej razy w ciągu doby od premiery". Temu właśnie służyła inicjatywa "Dzień pobierania".

8 mln pobrań to świetny wynik - warto przypomnieć, że w dobę po udostępnieniu Firefoksa 2, program pobrany został ok. 1,6 mln razy (aczkolwiek wtedy nie zorganizowano żadnego "Dnia pobierania"). Do dziś 2. wersja przeglądarki pobrana została ponad 500 mln razy.

Teraz organizacja czeka na oficjalną opinię sędziów Guinnessa - jeśli będzie ona pozytywna, Mozilla ustanowi rekord (nie było to bicie rekordu - wcześniej nikt nie próbował go ustanowić).