Firefox 3.5 - nadchodzi "dzień sądu"

7 lipca, czyli w najbliższy wtorek, odbędzie się Mozilla BugDay. Producent Firefoksa, wobec licznych doniesień o problemach z działaniem ostatniej wersji przeglądarki, zaprasza użytkowników do czynnego uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Firefox 3.5 - nadchodzi "dzień sądu"
Mozilla liczy na pomoc społeczności internetowej (zarówno programistów, jak i zwykłych internautów) w pracach nad optymalizacją Firefoksa. W tym właśnie celu organizowane są takie wydarzenia jak BugDay - namierzyć i zidentyfikować jak największą liczbę błędów aplikacji.

Dotychczas wśród zgłaszanych przez użytkowników problemów znalazły się m.in.: dłuższy czas ładowania stron internetowych czy nieoczekiwane zamykanie okna przeglądarki spowodowane usterką w silniku TraceMonkey (odpowiedzialnym za obsługę JavaScript). To dość istotne usterki, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wydajność działania oraz nowa wersja silnika JavaScript miały stanowić o atrakcyjności programu.

Pierwsza aktualizacja aplikacji, o oznaczeniu 3.5.1, ma zostać udostępniona jeszcze w tym miesiącu i usuwać przynajmniej część z znanych 55 błędów.

Firefox 3.5 miał oficjalną premierę 30 czerwca br. (jego wydanie poprzedziło 5 wersji beta i trzy "release candidate"). W ciągu 24 godzin od udostępnienia na serwerach Mozilli przeglądarkę pobrano 5 milionów razy.

Wideoprezentacja przeglądarki Firefox 3.5

"BugDay to nieformalne, zespołowe 'polowanie' na błędy i ich ocena, a także szansa, żeby odkryć tajniki przeglądarki Firefox oraz Bugzilli - narzędzia stosowanego przez mozilla.org do zgłaszania błędów. Imprezy z cyklu BugDay to doskonała okazja, żeby wnieść swój wkład w prace Mozilli zmierzające do poprawy jakości" - przekonuje Tristan Nitot, szef Moziila Europe.

Ochotnicy mają do dyspozycji czat w czasie rzeczywistym, działający za pośrednictwem IRC. Zespół Mozilli ds. jakości czuwa na kanale IRC i pomaga ochotnikom weryfikować zgłoszenia błędów (polega to na przeglądaniu istniejących błędów, próbie ich powtórzenia, a następnie przekazywania ich dalej do rozwiązania) - tłumaczy przedstawiciel Mozilli.

Zobacz także: zasady uczestnictwa w Mozilla BugDay

Więcej informacji o najbliższym BugDay

Aktualizacja: 03 lipca 2009 16:07

Do treści artykułu dodaliśmy wypowiedź Tristana Nitota, szefa Mozilla Europe oraz linki pomocne użytkownikom, którzy zechcą wziąć udział w najbliższym Mozilla BugDay.