Facebook przyniesie w tym roku 1,6 mld dol przychodu

Najpopularniejszy portal społecznościowy nie śpieszy się z wejściem na giełdę i szacuje, że jego tegoroczne przychody będą oscylowały w granicach 1,2 mld dol - 2 mld dol.

Jak informowaliśmy w styczniu, Facebook nie planuje IPO w tym roku. Prawdopodobnie jednak już w 2011 r. taki scenariusz będzie możliwy. Plotki o planowanym wejściu na giełdę potwierdził Mark Zuckerberg, założyciel serwisu. Jednocześnie Zuckerberg obawia się, że oferta publiczna poważnie ograniczy elastyczność firmy.

Wskaźnik SharesPost Venture-Backed szacuje giełdową wartość Facebooka na 11,5 mld dol., wyceniając jedną akcję firmy na 26 dol. Byłby to bardzo imponujący wzrost wartości, zważywszy, że jeszcze w lipcu ubiegłego roku analitycy wyliczyli (opierając się na udziałach zakupionych przez Digital Sky), że Facebook jest warty 6,5 mld dol.

Tegoroczne przychody firmy mają oscylować w granicach 1,2 mld dol - 2 mld dol. Dla porównania, w 2009 r. przychody koncernu Google wyniosły 23,6 mld dol. na całym świecie.

We wrześniu 2009 roku Facebook poinformował o osiągnięciu dodatnich przepływów finansowych, co początkowo planowane było na rok bieżący.

Liczba użytkowników Facebooka na świecie przekroczyła już 400 mln osób. Z kolei w Polsce wynosi ona trochę ponad 3 mln użytkowników (za Megapanel PBI/Gemius, grudzień 2009).

Serwis wciąż nie przestaje zadziwiać. Na początku tego tygodnia ogłoszono, że Facebookowi został przyznany patent na kanał wiadomości w sieci społecznej. Patent nr 7.669.123 opisuje metodę wyświetlania treści RSSformat, subskrypcji nagłówków informacyjnych czy nowych artykułów.

Facebook podanie o przyznanie patentu złożył w 2006 roku, gdy opisana w nim technologia nie była jeszcze powszechna.