Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Facebook pod ciężarem krytyki ponownie zmienia regulamin

Zmiany, jakie ostatnio zaszły w regulaminie serwisu społecznościowego Facebook, wywołały oburzenie internautów. Trudno się temu dziwić, wprowadzono bowiem do regulaminu zapis umożliwiający pracownikom serwisu szeroką kontrolę oraz archiwizację materiałów wykasowanych przez użytkowników. Prezes Facebooka, Mark Zuckerberg, uznał więc, że najlepiej będzie w tej sytuacji przywrócić poprzedni regulamin korzystania z usługi.

Użytkownik pragnący korzystać z serwisu Facebook musi wyrazić zgodę na warunki licencyjne - czyniąc to, przyznaje serwisowi prawo do wykorzystywania na różne sposoby publikowanych przez siebie materiałów. Kontrowersyjne zmiany, jakie zaszły w regulaminie serwisu, dotyczyły materiałów usuniętych przez użytkowników - z chwilą ich wykasowania Facebook miałby zachować prawo do odzyskania ich kopii (we wcześniejszej wersji regulaminu takiego zapisu nie było). Wywołało to wśród użytkowników niepokój co do sposobu, w jaki serwis miałby z takich treści korzystać - pojawiły się obawy, że przeznaczone byłyby one do celów marketingowo-promocyjnych.

Organizacja Electronic Privacy Information Center, zajmująca się problematyką ochrony prywatności i informacji elekronicznej, zapowiedziała nawet zamiar złożenia skargi do amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu.

Prezes Facebooka, Mark Zuckerberg, początkowo bronił nowych zapisów twierdząc, że lepiej odzwierciedlają one sposób, w jaki internauci korzystają z serwisu. W wypadku usunięcia przez użytkownika konta z Facebooka omawiane zmiany miały zapewnić dalszą obecność komentarzy i wiadomości pozostawionych przez tego użytkownika na profilach innych osób.

W środę 17 lutego Zuckerberg na łamach bloga poinformował jednak o tymczasowym przywróceniu starego regulaminu. Firma przez najbliższy czas będzie analizować uwagi i sugestie otrzymywane od użytkowników w tej sprawie, po czym opublikuje nową wersję warunków korzystania z portalu.