Facebook nie wejdzie na giełdę w 2010 r.

Inwestorzy Facebook nie śpieszą się z wyjściem z tak przychodowej inwestycji.

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku Facebook zmienił strukturę swojego akcjonariatu, dzieląc akcje na zwykłe i uprzywilejowane co do prawa głosu. Podejrzewano, że może to być pierwszy krok koncernu w kierunku debiutu giełdowego, zwłaszcza że podobnie przed wejściem na parkiet postąpiło np. Google.

Wygląda na to, że Facebook jednak nie planuje IPO, a przynajmniej nie w tym roku. Dwaj główni inwestorzy Facebooka, czyli zarówno Accel Partners jak i DST oświadczyli wczoraj w Monachium, że nie śpieszy im się wychodzić z inwestycji.

"Mam zaszczyt zakomunikować, że nie przewidujemy w najbliższym czasie żadnego terminu dla Facebooka na IPO; mam tu na myśli rok 2010. Skupiamy się jak na razie na tym, żeby stworzyć dobry produkt i zgraną drużynę" - powiedział Yuri Milner z DST. Milner zaznaczył też, że Facebook jest stałym źródłem gotówki, więc cierpliwość inwestorów jest nieograniczona.

Według niektórych inwestorów, przychody Facebooka osiągnęły w 2009 r. 1 mld dol.

Jak podaje Business Insider, Facebook zamierza wkrótce podwoić generowane przez siebie obroty. Ma mu w tym pomóc popularna na tym serwisie społecznościowym gra Farm Ville. System płatności Facebooka o nazwie "Pay With Facebook" ma stać się domyślnym systemem do dokonywania transakcji w tej grze. Chodzi tu o obsługę płatności przy zakupie wirtualnych dóbr, czyli np. wirtualnego traktora czy też sadzonki. Właścicielem "Farm Ville" jest firma Zynga.

Farm Ville odwiedzane jest miesięcznie przez 75 mln aktywnych użytkowników. Według niektórych analityków, przychody z płatności mogą równać się z przychodami Facebooka z reklam lub nawet je przewyższyć.

System płatności Pay With Facebook jest obecnie stosowany do obsługi takich tytułów dla graczy jak "Pirates: Rule the Caribbean!" (Zynga) "Restaurant City" (Playfish) i "Happy Aquarium" (Crowdstar). Według źródeł, na które powołuje się Business Insider, Facebook zamierza pobierać 30 proc. prowizji z każdej transakcji dokonanej za pomocą jego systemu płatności.