Facebook - luka autoryzacji pozwala przejąć konto

CTRL - Laboratorium Badania Zagrożeń Cyberoam, globalnego dostawcy rozwiązań UTM do zintegrowanej ochrony sieci, odkryło groźną lukę w mechanizmie uwierzytelniania do Facebooka. Pozwala ona atakującym na wgrywanie obrazów, zdjęć, umieszczanie komentarzy, dokonywanie płatności, wysyłanie SMS-ów, czytanie wiadomości oraz tagowanie zdjęć znajomych. Skuteczny atak oznacza w praktyce przejęcie konta na Facebooku.

CTRL wykryło lukę podczas badania ostatnio aktywnego spamu - "Kobieta z ostrą siekierą" (Lady with razor sharp axe), rzekomego nagrania wideo kobiety w czerwonej sukience, uzbrojonej w siekierę.

Generalnie, działający w ten sposób spam to narzędzie do zbierania i archiwizacji tokenów dostępowych na serwerach przestępców, z myślą o przyszłych atakach. Tutaj jednak stawka jest znacznie wyższa niż tagowanie i wgrywanie zdjęć. Kliknięcie linka faktycznie oddaje atakującym kontrolę nad kontem, nawet jeśli użytkownik wyloguje się z Facebooka - komentuje Bhadresh Patel, główny specjalista ds. zagrożeń w CTRL.

Badanie pozwoliło ustalić metodę, którą atakujący mogą wykorzystać do ominięcia systemu autoryzacji, poprzez wygenerowanie nieautoryzowanego, ale ważnego tokena. Aktualnie CTRL zaleca użytkownikom Facebooka następujące środki ostrożności:

  • Nie klikać w link, wideo ani obraz wspomnianej "Kobiety z ostrą siekierą";
  • Jeżeli to się zdarzy, natychmiast zmienić swoje hasło, gdyż to doprowadzi do wygaśnięcia poprzedniego (skradzionego) tokena dostępowego;
  • Wyłączyć "Aplikacje, z których korzystasz" w ustawieniach konta Facebook, aby żadna aplikacja nie była w stanie uzyskać dostępu do tokena.
Zagrożenie zostało zgłoszone do Facebooka, a pełen wynik badania zostanie ujawniony w przypadku wydania odpowiedniej łatki.

Niestety, podobne ataki będą coraz częstsze i użytkownicy portali społecznościowych muszą być w porę ostrzegani o możliwych zagrożeniach. Dlatego naszym zadaniem jest nie tylko identyfikacja zagrożeń sieciowych, ale również zwiększanie świadomości użytkowników w obszarze bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów społecznościowych - komentuje Paweł Śmigielski, Country Channel Manager Cyberoam w Polsce.

Informacje o urządzeniach Cyberoam można znaleźć na stronie: www.cyberoam.com.