Facebook będzie odpłatnie weryfikować programy?

Przedstawiciele serwisu społecznościowego Facebook zapowiedzieli, że zamierzają weryfikować wszystkie aplikacje jakie zostały stworzone z myślą o ich portalu. Problem jednak w tym, że producenci programów będą musieli za to płacić.

Program Weryfikacji Aplikacji (Application Verification Program) pozwoli sędziom na testowanie aplikacji pod względem zgodności z opisem, użyteczności oraz szeroko pojętej jakości wykonania. Jeśli program pomyślnie przejdzie testy, wtedy przyznana mu będzie specjalna odznaka.

Jednak wprowadzenie systemu testowania aplikacji wzbudza wiele kontrowersji wśród użytkowników serwisu. Co prawda, nie chodzi tu o samą ideę weryfikacji programów, ale o fakt że za każdorazowy test producent będzie musiał zapłacić 375 dolarów amerykańskich. Za tą opłatę program oznaczony będzie jako zweryfikowany na okres jednego roku. Po tym czasie producent będzie musiał zapłacić ponownie.

Producenci, którzy tworzyli do tej pory różne aplikacje są oburzeni. Ich zdaniem, użytkownicy już dawno poznali się na jakości ich programów, a wymuszanie iszczenia opłaty jest ich zdaniem spowodowane jedynie chęcią zarobienia dodatkowych pieniędzy.

Facebook zamierza wdrożyć proces weryfikacji programów na początku roku 2009.