FT wybrał dostawców technologii DSL

France Telecom wybrał Alcatela i Lucenta na dostawców rozwiązań ADSL/SDSL dla firm swojej grupy. Wkrótce, jak głosi komunikat FT, wyboru spośród tych dwóch firm dokona także TP S.A., która rozwija usługę ADSL - Neostrada.

Z oboma firmami FT podpisze trzyletnie ramowe umowy. Każda ze spółek, które kontroluje FT, decydując się na rozwój usług DSL będzie mogła wybrać pomiędzy tymi dostawcami. W oficjalnym komunikacie FT stwierdzono, że wkrótce także TP S.A. wybierze spośród tych dwóch firm dostawcę sprzętu DSL.

We Francji dostęp przez ADSL oferowany przez FT w wersji dla klienta indywidualnego kosztuje 40 EUR. Użytkownik otrzymuje łącze o przepływności "na zewnątrz" - 128 kb/s i 0,5 Mb/s w stronę abonenta. W Polsce usługa ADSL – Neostrada - oferowana przez TP S.A. w najtańszej z czterech dostępnych wersji (z maksymalną szybkością transferu do abonenta wynoszącą 256 kb/s) kosztuje z VAT-em 266,43 zł.

Na mocy umowy Lucent dołączy w drugiej połowie br. do Alcatela i ECI jako trzeci dostawca dla infrastruktury sieci, oraz jako czwarty obok Thomon Multimedia, ECI i Sagem dostawca modemów dla abonentów usług DSL.

Do końca br. FT planuje we Francji obsługiwać łącznie milion linii ADSL. W ciągu kolejnych dwóch lat, a więc w czasie trwania umowy z Lucentem i Alcatelem, FT chce zapewnić świadczenie usługi na czterech piątych powierzchni kraju. Inwestycje związane z rozbudową infrastrukturą ADSL mają w tym czasie pochłonąć 400 mln EUR. Obecnie możliwość dostępu poprzez ADSL ma 55% domów we Francji. Zdaniem analityków, rozwój ADSL powstrzymuje jednak we Francji brak konkurencji. Wynika to z faktu, że FT utrzymuje wysokie ceny dostępu do sieci telefonicznej. Dlatego na przykład Cegetel nie rozpoczyna świadczenia usługi.