FT rozwija ADSL

Do końca tego roku francuski telekom będzie miał we Francji milion linii ADSL. Za dwa lata FT chce zapewnić świadczenie usługi na czterech piątych powierzchni kraju.

Według dyrektora wykonawczego FT, Jean-Yves Gouiffes, francuski operator będzie do 2003 roku usługami ADSL pokrywać 80% powierzchni Francji. W tym celu operator zainwestuje w rozbudowę infrastruktury 400 mln EUR. Obecnie możliwość dostępu poprzez ADSL ma 55% domów we Francji. Do końca przyszłego roku, jak przewiduje Jean-Yves Gouiffes, FT będzie obsługiwać łącznie milion abonenckich linii ADSL.

Zdaniem analityków, szybki rozwój ADSL powstrzymuje we Francji brak konkurencji. Rywalizujący z FT dostawcy twierdzą, że operator utrzymuje zbyt wysokie ceny dostępu do sieci telefonicznej. Stąd np. Cegetel nie akceptuje warunków cenowych przyłączenia i nie rozpoczyna świadczenia usługi.

We Francji dostęp przez ADSL oferowany jest przez FT od 1999 roku. W wersji dla klienta indywidualnego, usługa kosztuje 40 EUR. Użytkownik otrzymuje łącze o przepływności „na zewnątrz” – 128 kb/s i 0,5 Mb/s w stronę abonenta.