FBI poluje na piratów - także w Europie

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze, we współpracy z policją z 10 innych krajów, przeprowadziło zakrojoną na ogromną skalę operację antypiracką. Tym razem na celowniku agentów znalazły się osoby prowadzące tzw. strony warezowe, za pośrednictwem których dystrybuowane są pirackie filmy, muzyka i oprogramowanie.

W czasie akcji o kryptonimie 'Site Down' przeprowadzono w sumie ponad 90 przeszukań (z tego 20 poza granicami USA), które zaowocowały aresztowaniem 4 osób, zamknięciem co najmniej ośmiu popularnych serwisów 'warezowych' oraz zabezpieczeniem pirackich materiałów o łącznej wartości przekraczającej 50 mln USD. Zabezpieczone również dokumenty, które prawdopodobnie pozwolą na zidentyfikowanie ponad 120 współpracowników pirackich serwisów.

Celem operacji 'Site Down' było m.in. zlikwidowanie 22 tzw. grup warezowych, odpowiedzialnych za udostępnianie w Internecie najnowszych filmów, muzyki i oprogramowania. Na celowniku FBI znalazły się m.in. formacje Myth, TDA, HellBound, Corrupt, Gamerz, NOX oraz Goodfellaz.

W akcji, oprócz agentów FBI, uczestniczyli policjanci z Kanady, Izraela, Francji, Belgii, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Portugalii i Australii.