Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

FBI: Cyberprzestępcy groźniejsi niż kiedykolwiek

"Przestępcy działający w Internecie bardzo się zmienili na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Na serwery nie włamują się już inteligentni pasjonaci komputerów - dzisiejsi cyberprzestępcy to zdeterminowani osobnicy, których celem jest zdobycie pieniędzy poprzez wyłudzenia, szantaż czy kradzież tożsamości" - uważa Trent Teyema, szef jednej z sekcji amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego, odpowiedzialnej za walkę z cyberprzestępczością.

Teyema nakreślił wizerunek współczesnego cyberprzestępcy podczas prelekcji, która wygłoszona została na konferencji w amerykańskim Instytucie Bezpieczeństwa Komputerowego (CSI - Computer Security Institute).

Zdaniem przedstawiciela FBI, cyberprzestępcy nie działają dziś dla zabawy, czy też w celu udowodnienia swoich umiejętności - ich celem jest zarabianie. Wielu z nich nosi ze sobą nie tylko notebooka, ale również broń, często też działają w licznych, zorganizowanych (niejednokrotnie międzynarodowych) grupach przestępczych. Trent Teyema przytoczył na potwierdzenie swoich słów kilka przykładów - wśród nich znalazła się historia mężczyzny, zajmującego się okradaniem firm telekomunikacyjnych oraz ich klientów poprzez wykradanie impulsów oraz przekierowywanie połączeń. Gdy agenci go w końcu wytropili, wyciągnął broń - poddał się dopiero po negocjacjach. W innej sprawie agenci FBI ujęli (przy pomocy lokalnej policji) mieszkańca Rumunii, który włamał się do systemu informatycznego amerykańskiej stacji badawczej na... Biegunie Południowym i sprzedawał wykradane stamtąd informacje.

"Coraz częściej udaje nam się aresztować cyberprzestępców działających za granicą - dementujemy w ten sposób pogłoskę, że jeśli ktoś włamuje się do amerykańskich komputerów np. z Europy, to jest praktycznie bezkarny. Coraz więcej krajów wprowadza nowoczesne przepisy dotyczące walki z cyberprzestępczością - dzięki temu łatwiej nam identyfikować i łapać przestępców działających w Internecie" - powiedział Teyema.