Excite zmienia audytora

Excite@Home postanowił zmienić firmę audytorską dzień po wydaniu przez nią niekorzystnej oceny perspektyw portalu.

Audytorzy Ernst&Young wyrazili w swoim raporcie opinię, że jeden z czołowych do niedawna portali i dostawca szerokopasmowego dostępu do Internetu może mieć kłopoty z utrzymaniem się na powierzchni. Następnego dnia Excite podał informację, że Ernst&Young nie będzie już zajmował się weryfikacją jego sprawozdań finansowych. Miejsce E&Y zajął .

Według rzeczniczki @Home Corporation, Alison Bowman, zbieżność obu wydarzeń – wydania raportu i zmiany audytora - jest całkowicie przypadkowa. Zmiana była planowana już od 2 miesięcy, a więc zanim negatywny raport ujrzał światło dzienne. Obecnie 23% akcji i 74% głosów na WZA spółki posiada AT&T. Audytorem telekomu jest PricewaterhouseCoopers i stąd, jak wyjaśnia rzeczniczka @Home wynikają działania Excite. AT&T miała zaproponować zmianę audytora, bez podania przyczyn, pod koniec czerwca br.

Bezpośrednio po ogłoszeniu wyników audytu E&Y, notowania Excite spadły o niemal połowę, z 99 centów do 49 centów. Po informacji o zmianie audytora ich wartość wzrosła do 56 centów. Wartość akcji spółki, w stosunku do górki z kwietnia 1999, spadła o 99%.

W ub. poniedziałek At Home Corporation złożyła informację w giełdowej Komisji Bezpieczeństwa i Obrotu, z których wynika, że nie spełnia warunków notowania na Nasdaq. Wycofanie z notowań może być pierwszym krokiem do złożenia wniosku o sądową ochronę podczas postępowania upadłościowego.

<i>Źródło: NYTimes</i>