Era wideo

Wybrani abonenci biznesowi sieci telefonii komórkowej Era mogą za pośrednictwem telefonu i palmtopa oglądać wiadomości telewizyjne „na żywo”.

Teoretycznie od ponad roku polscy operatorzy cyfrowej telefonii komórkowej oferują technologię GPRS. Teoretycznie umożliwia ona transmisję danych w sieciach komórkowych z prędkością do 170 Kb/s, gdy tradycyjna sieć komórkowa pozwala na niecałe 10 Kb/s, tradycyjna telefonia stacjonarna zaś - 56 Kb/s. Jednak na początku nie było telefonów mogących obsługiwać pakietową transmisję danych, brakowało też systemów billingowych, gdyż w przypadku tej technologii płaci się za ilość przesłanych danych, a nie za czas połączenia.

Te elementy udało się operatorom w pewien sposób wyeliminować. Pozostał jednak jeszcze jeden mankament – brak usług. Jednak Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era, udostępniła wybranej grupie abonentów biznesowych nową usługę opartą na technologii. Wykorzystując telefon GPRS wyposażony w technologię Bluetooth oraz kieszonkowy komputer Compaq iPAQ PC, mogą oni oglądać wiadomości transmitowane przez stację informacyjną TVN 24. Jak zapewnia operator, na ekranach iPAQ-ów, wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie, pojawia się ten sam obraz, który w tym samym czasie można oglądać na ekranie telewizorów. Na razie nieznany jest termin zakończenia fazy testów. Jednak Era zapowiada, że w przyszłości możliwe jest rozszerzenie oferty o inne programy oraz takie usługi, jak wideo na życzenie.