Empik miał przejąć Merlina, ale kupił Gandalfa - osobliwa podmiana internetowych czarodziejów

Empik inwestuje poważnie w internet - 1 sierpnia przejął księgarnię internetową Gandalf. Spółka zapłaciła 12 milionów zł za 70 proc. udziałów w tym sklepie.

Empik miał przejąć Merlina, ale kupił Gandalfa - osobliwa podmiana internetowych czarodziejów
Gandalf

Operacja Merlin zakończona porażką

W poprzednim roku Empik próbował przejąć Merlina - największego polskiego sklepu internetowego i swojego największego rywala w sieci. Ta transakcja nie została jednak sfinalizowana, gdyż operację tę zablokował UOKiK, dość słusznie obawiając się monopolu w internecie po połączeniu Empiku z Merlinem. Włodarze Empiku długo nie rozpamiętywali porażki i błyskawicznie postanowili zakupić głównego konkurenta Merlin.pl - księgarnię Gandalf.

Jak nie Merlin, to Gandalf - Empik stawia na podręczniki w sieci

Empik zamierza powiększyć zyski, sprzedając za pomocą Gandalfa podręczniki szkolne - firma wycenia ten rynek na nawet miliard złotych. Dotychczas Empik sprzedawał mało podręczników. salonów Empik. Tymczasem przez ostatnie lata Gandalf konsekwentnie budował doświadczenie w handlu i dystrybucji podręczników.

- Empik ma know-how oraz potencjał inwestycyjny i sprzedażowy, które pozwolą w krótkim czasie zwiększyć obroty Gandalfa oraz jego udział w rynku - powiedział Maciej Szymański, Prezes Grupy Empik.

Empik kupuje serwisy i buduje swoją pozycję w internecie

Empik w ostatnim czasie dokona akwizycji wielu serwisów w internecie. Zakupił Virtualo(popularny serwis e-bookami i audiobookami), serwis E-Muzyka oraz Gry-OnLine.pl w maju 2011 r. Teraz do tego grona dołączył Gandalf. Co z tego wynika? Włodarze Empiku zauważyli, że spadają zyski ze sprzedaży w fizycznej sieci dystrybucji sklepów Empik i szukają sposobu na zaistnienie w internecie, który jest przyszłością handlu. Teraz użytkownicy Gandalfa zyskają możliwość odbioru osobistego zamówionych książek w sieci salonów Empik.

Empik miał przejąć Merlina, ale kupił Gandalfa - osobliwa podmiana internetowych czarodziejów

Gandalf

Empikowy Gandalf kontra Merlin - kto wygra?

Teraz rywalizacja pomiędzy Merlinem a Gandalfem nabierze prawdziwego tempa. Ciekawe kto wygra to starcie w sieci? A Wy którego internetowego czarodzieja wolicie?