Egzekucja Timothy’ego McVeigha on-line?

Entertainment Network złożyło pozew w sądzie federalnym dystryktu Południowej Indiany, zaskarżając odrzucenie podania o prawo do internetowej transmisji egzekucji Timothy’ego McVeigha.

Timothy Mc Veigh został skazany za podłożenie bomby pod budynek biura stanowego w Oklahoma City w 1995 r. Zginęło wówczas 168 osób. Entertainment Network (ENI) uważa, że posiada konstytucyjne prawo do umieszczenia kamery internetowej w komorze gazowej w Terre Haute w Indianie, gdzie 16 maja br. zostanie stracony Timothy McVeigh. Amerykański Urząd Więziennictwa odrzucił 26 marca br. prośbę ENI o pozwolenie na transmisję z egzekucji.

Według przedstawicieli firmy, zgoda na dostęp do wydarzenia, które „interesuje szeroką publiczność” od rządu federalnego świadczyć będzie o poszanowaniu pierwszej poprawki do Konstytucji. Wśród argumentów przedstawionych przez prawników ENI, wymieniają oni konstytucyjne prawo narodu do „oglądania sprawiedliwości”. Za prawem do transmisji ma przemawiać fakt, że „rząd sponsoruje zabijanie ludzi (egzekucje) w imieniu obywateli”. Podstawę odmowy - gonitwę za sensacją - prawnicy ENI uznali za „niekonstytucyjną”.

ENI obiecuje zablokowanie dostępu do transmisji egzekucji nieletnim dzięki współpracy z firmami dostarczającymi oprogramowanie filtrujące - Nanny, Cyberpatrol, SurfWatch. Za przekaz, dorosły internauta będzie musiał zapłacić 1,95 USD na fundusz poszkodowanych wybuchem w Oklahoma City.