EBay uruchomił "zielony" serwis aukcyjny

Firma eBay Inc. pokazała dziś światu swoje nowe dzieło - WorldofGood.com. Nowy serwis oferuje produkty, które stworzone zostały z przetworzonych lub naturalnego pochodzenia materiałów.

WorldofGood.com pozwala klientom również na kupno towarów wyprodukowanych w rozwijających się państwach. Dlatego też, jak stwierdził eBay, "strona wywiera pozytywny wpływ zarówno na ludzi i naszą planetę."

Produkty oferowane na stronie są sprawdzane przez firmy trzecie, jak np. Co-op America i Aid to Artisans. Ma to dać pewność kupującym, że produkty oferowane na serwisie spełniają zasadnicze standardy, zarówno w dziedzinie środowiska jak i etyki, oświadczył eBay.

Na stronię zastosowany został system etykiet, który ma pokazywać klientom, jaki wpływ na oszczędność energii, ochronę gatunków zwierząt oraz ekonomię mają dokonywane przez nich zakupy. "Stworzyliśmy rynek WorldofGood.com aby dać ludziom możliwość zakupu produktów w duchu społecznej odpowiedzialności. Dbamy o to, by oferowane towary były zgodne ze wszelkimi wymaganymi standardami." - napisał w oświadczeniu Robert Chatwani, general manager WorldofGood.com.

EBay uruchomił "zielony" serwis aukcyjny

WorldofGood.com

WorldofGood.com oferuje towary w 15 kategoriach. Znajdziemy tu m.in. kategorie takie jak: "dom i ogród", "sztuka", "biżuteria", "ubrania" czy nawet "produkty spożywcze". Klient może kupić akcesoria i ozdoby do mieszkania stworzone wyłącznie z przetworzonych materiałów, organiczne ubrania, oraz nie testowane na zwierzętach kosmetyki, podaje eBay.

Strona WorldofGood została zintegrowana z platformą eBay.com i wszystkie przyjazne środowisku produkty dostępne są również na serwisie aukcyjnym. Nowa strona stara się również stworzyć aktywną społeczność. Dostępna jest opcja pisania blogów, artykułów oraz uczestniczenia w rozmowach na stworzonych do tego celu forach.

Serwis Read Write Web zauważa, że nowy pomysł eBay może okazać się finansowym strzałem w dziesiątkę. "Sprzedaż przyjaznych środowisku produktów i towarów "fair-trade" to biznes rzędu 206 mld w USA. - zauważa serwis. "Być może dokonywanie transakcji na WorldofGood może nie być tak pomocne jak dawanie pieniędzy bezpośrednio organizacjom charytatywnym ale z pewnością sprawi, że poczujemy się lepiej na kacu po szale zakupów. Idea trafi też do społecznie świadomych kupców, którzy nie chcą wspierać potencjalnie nie etycznych międzynarodowych korporacji."

EBay uruchomił "zielony" serwis aukcyjny

WorldofGood.com

Karol Świtała, rzecznik prasowy eBay Polska

<b>Kiedy eBay Polska wprowadzi ten pomysł na nasz rynek?</b>

Już teraz polscy użytkownicy mogą korzystać z tej strony. Kupowanie odbywa się na takiej samej zasadzie jak na eBay, natomiast jeśli chcemy coś sprzedać musimy uzyskać certyfikat od tzw Trust Providera (http://content.worldofgood.ebay.com/ns/TrustProviderHub.html). Możliwe, że z czasem wprowadzimy polską wersję serwisu, ale trudno jest nam podać jakąś konkretną datę. Chcielibyśmy natomiast wesprzeć edukacje konsumentów i

promocje świadomych wyborów konsumenckich.

<b>Czy w Polsce tego typu inwestycja ma już rację bytu?</b>

Wystarczy spojrzeć na polski rynek, by zauważyć zmiany jakie zaszły w profilu polskiego konsumenta. Klient coraz częściej chce wiedzieć skąd pochodzi dany produkt i jak powstał. Również, w debacie publicznej coraz częściej powraca problem ekologii. Jest to naturalny proces przejścia z grupy krajów gdzie ten problem praktycznie nie istnieje - krajów

rozwijających się, do krajów rozwiniętych, gdzie wytwórca musi się liczyc z wieloma czynnikami, jak wpływ na środowisko czy odpowiedzialność społeczna. Kto się w porę nie dostosuje, musi się liczyć z ryzykiem marginalizacji.

<b>Czy produkty "fair-trade", przyjazne środowisku cieszą się

zainteresowaniem na eBay Polska?</b>

eBay Polska jest furtką na świat - ludzie którzy chcą coś kupić od rzemieślnika w Meksyku czy Kenii mogli to robić odkąd jesteśmy w Polsce, czyli od 2005 roku.

Wciąż jednak konsument popierający idee uczciwego handlu, korzysta raczej z off-line'owych form wsparcia.

Aktualizacja: 06 września 2008 18:27

Dodaliśmy wypowiedź rzecznika prasowego eBay Polska Karola Świtały