E-zakupy modne w Polsce

Polacy od maja ubiegłego roku coraz częściej i coraz chętniej dokonują zakupów za pośrednictwem Internetu. Najczęściej nabywamy w Sieci książki i artykuły elektroniczne – wskazują wyniki badania Interbus, przeprowadzonego przez TNS OBOP.

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy odsetek internautów kupujących w Sieci oscylował od 11% w kwietniu do 22% w listopadzie ub. roku. Odsetek kupujących on-line obniżał się na początku 2003 roku - z poziomu 16% w styczniu 2003 stoczył się do 11% w rzeczonym kwietniu. Od tego jednak czasu stale przybywa internautów kupujących przez Sieć. W styczniu 2004 roku ustabilizował się na poziomie 20%.

TNS OBOP podsumował także kategorie towarów, które były najpopularniejsze na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy (listopad 2003 - styczeń 2004). W polskim Internecie towarem najczęściej kupowanym są książki - nabyło je 32% internautów, którzy robią zakupy w sieci. Ponadto drogą elektroniczną kupowany jest sprzęt elektroniczny i elektryczny (22%), ubrania (18%), sprzęt

E-zakupy modne w Polsce
komputerowy (14%) oraz muzyka/płyty kompaktowe (13%). Rzadziej nabywane są przybory toaletowe i kosmetyki (9%), zabawki i gry kupuje 7% badanych klientów sklepów online, sprzęt RTV - 6%, oprogramowanie - 6%, czy artykuły sportowe - 5%.