Dwunasty zakup Google w 2007 r.

Google oficjalnie ogłosiło zakup GrandCentral, firmy udostępniającej narzędzia do zarządzania komunikacją głosową. To już dwunaste w tym roku przejęcie mniejszej firmy przez giganta z Mountain View. TechCrunch szacuje, że kwota transakcji wyniosła około 50 mln USD.

GrandCentral umożliwia przyporządkowanie kilku numerów telefonicznych do jednego konta - numeru specjalnego. Dzięki temu osoba dzwoniąca pod jeden numer, może nas "złapać" w pracy, w domu czy pod komórką. GrandCentral działa w taki sposób, że wybrane osoby, będą się mogły łączyć tylko z wybranymi urządzeniami. Na przykład połączenie od szefa spowoduje, że zadzwoni stacjonarny telefon służbowy, ale nie komórka czy telefon domowy. GrandCentral udostępnia także zintegrowaną pocztę głosową, listę adresów i szereg dodatkowych funkcji, takich jak nagrywanie rozmów czy blokowanie niektórych numerów.

Jak piszą przedstawiciele Google w komunikacie, technologia GrandCentral wpasowuje się w starania Google, by udostępnić efektywne narzędzia do współpracy i wymiany informacji.

Dwunasty zakup Google w 2007 r.
Siedziba GrandCentral znajduje się we Fremont, w Kalifornii. Google nie informuje ile wyniosła wartość transakcji. TechCrunch szacuje, że było to ok. 50 mln USD, Wikipedia podaje kwotę 45 mln USD. To więcej, niż Google zapłaciło w tym roku za firmę zajmującą się reklamą w grach - AdScape, na którą wydano 23 mln USD, lecz mniej niż kosztował Feedburner, za który Google zapłaciło 100 mln USD.

Warto dodać, że nie wszystkie firmy są zadowolone z funkcjonowania w ramach struktur Google. W kwietniu od Giganta odeszli przedstawiciele Dodgeball - sieci społecznej dla komórek, gdyż stwierdzili, że Google nie spełnia pokładanych w nim nadziei.

Nie wiadomo kiedy usługa GrandCentral będzie powszechnie dostępna. Na razie można się ubiegać o dostęp do wersji beta.

http://grandcentral.com/

* Informację o liczbie akwizycji Google w tym roku, zaczerpnęliśmy z Wikipedii.