Dwumiesięczny Interbus

TNS OBOP przedstawił połączone wyniki badania Interbus z grudnia i stycznia. Ranking znajomości i korzystania objął w tym przypadku łącznie portale i serwisy – w sumie 40 witryn internetowych.

Ranking OBOP-u został w niniejszej edycji znacznie rozszerzony i obejmuje ponad 40 portali oraz witryn. W stosunku do poprzednich badań lista pojawiających się witryn wzrosła ok. dwóch razy, we wspólnym ujęciu zestawione są teraz zarówno Onet czy Wirtualna Polska jak i takie serwisy jak Leki do domu. W badaniu brało udział 2004 osoby. Względny błąd statystyczny przy takiej wielkości próbki wynosi 2,2%. Jako „internautów” – czyli osoby korzystające z Internetu przynajmniej raz w ostatnim miesiącu – sklasyfikowano 282 osoby. To daje 15% próby dla populacji populacji powyżej 15 roku życia.

W pierwszej trójce rankingu takie połączenie nie powoduje żadnych zmian: w kategorii spontaniczna znajomość 76% odpowiedzi przypada na Onet, 59% - na Wirtualną Polskę, a 31% - na Interię. Wspólne zestawienie marek portali oraz serwisów sprawia jednak, że kolejne miejsca w rankingu pod względem znajomości spontanicznej zajmują Wyborcza.pl (24%), i witryny rozgłośni RMF FM (20%) oraz Radia Zet (13%). Kolejne miejsca zajmują zagraniczne witryny Yahoo! i Altavista, których znało 11% internautów. Tyle samo wskazań miał w tej kategorii serwis www Rzeczpospolitej, powyżej 10% miały ponadto witryny Era GSM i Ahoj.pl. Znacznie ciekawiej wypada zestawienie w przypadku znajomości wspomaganej – Wirtualną od Onetu dzielą tylko cztery punktu procentowe, a powyżej 50% wskazań mają oprócz Interii Wyborcza.pl i RMF FM. Wszystkich tych wiadomości dostarczył jednak w zasadzie grudniowy Interbus.

Tymczasem w szerokiej stawce OBOP-u z połączonych badań dla stycznia i grudnia wyłaniają się ponadto wyniki dla różnych grup tematycznych, m.in. serwisów komputerowych. Najwyżej sklasyfikowany jest w tej grupie Komputer Świat, który zna 7% badanych, a z pomocą ankietera wskazuje 24% internautów. Kolejne miejsca zajmują Chip (6% i 18%), PC World (3% i 14%) oraz Computerworld (2% i 11%). Warto zwrócić uwagę, że w badaniu spontanicznie „nie znam i nie korzystam z serwisów” odpowiedziało 41% internautów. Powtórzyło taką deklarację pomimo pomocy ankietera 14%. W przypadku portali taką odpowiedź spontanicznie dało 9% ankietowanych, a przy wspomaganiu ze strony ankietera – 1%.

W kategorii „korzystanie kiedykolwiek” kolejność jest podobna – Komputer Świat ma 15,6% odpowiedzi, Chip 10,2%, PC World 5,4% a Computerworld – 2,5%. „Korzystanie w miesiącu poprzednim” z witryny Komputer Świata zadeklarowało 10% internautów, w przypadku Chipa – 7%, PC Worlda – 3%, a Computerworld – 1%.