Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Duży wzrost sprzedaży telefonów

IDC zebrało dane dotyczące globalnego rynku telefonów komórkowych na początku bieżącego roku. Pierwszy kwartał 2011 przyniósł rekordowy wzrost sprzedaży o 20 procent. Sytuacja ta tłumaczona jest boomem na smartfony i dużą ilością telefonów sprzedanych przez producentów spoza czołówki największych dostawców.

Duży wzrost sprzedaży telefonów
Według badań IDC w pierwszym kwartale 2011 sprzedano 371,8 mln telefonów, czyli o 19,8 proc więcej niż przed rokiem. Przystępniejsze ceny smartfonów wpłynęły na zwiększenie ich sprzedaży, co było jedną z głównych przyczyn tak wysokiego wyniku.

Innym ważnym czynnikiem były dobre rezultaty producentów spoza czołówki takich jak TCL-Alcatel, Huawei i RIM. Ciągle najlepiej sprzedają się feature phone'y, czyli telefony z jedną lub większą ilością zaawansowanych funkcji np. z klawiaturą QWERTY lub ekranem dotykowym. Są jednak pod presją smartfonów, które cały czas się do nich zbliżają.

Kto sprzedał najwięcej?

Największym producentem pozostaje Nokia z 29,2 proc. udziału w rynku i wzrostem sprzedaży o 0,6 procent w stosunku do roku ubiegłego. Drugi był Samsung z 18,8 proc. udziału w rynku i wzrostem sprzedaży o 8,9 procent. Na trzecim miejscu uplasowało się LG z 6,6 proc. rynku i sprzedażą niższą o 9,6 procent. Czwarte miejsce zajęła firma Apple z 5,0 proc. udziału i największym wzrostem sprzedaży w wysokości 114,9 procent. Piąte miejsce należy do ZTE, które uzyskało 4,1 proc. udział w rynku i wzrost sprzedaży o 45,2 procent.

Wszyscy producenci z pierwszej trójki stracili jednak udziały w rynku. Nokia straciła 5,5 procent, Samsung 1,9 procent, a LG 2,1 procent. Ta strata związana jest dobrymi wynikami producentów spoza czołówki. Ich udział w rynku wzrósł z 29,7 do 36,3 procent. Apple i ZTE jednak nie straciły. Pierwsza firma zyskała 2,2 proc. a druga 0,8 proc. udziału w rynku.

Sytuacja firm z czołówki

ZTE wysoką pozycję zawdzięcza sprzedaży feature phone'ów w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W tym roku ma zamiar pracować nad rozpoznawalnością marki i sprzedażą smartfonów z Androidem. Apple iPhone sprzedawał się najlepiej w Ameryce Pn. i Europie. Jego piąte wydanie powinno się pojawić jesienią 2011 roku.

Nokia jest ciągle liderem sprzedaży. Co ciekawe, jej smartfony z Symbianem ciągle sprzedają się dość dobrze mimo postanowienia o wymianie tego systemu na rzecz Windows Phone 7. Samsung nadal sprzedaje najwięcej feature phone'ów, ale jego smartfony zanotowały duży wzrost. LG miało słaby okres, jednak w dalszej części roku ma zamiar odrobić straty dzięki nowym smartfonom.