Duży wzrost sprzedaży telefonów

IDC zebrało dane dotyczące globalnego rynku telefonów komórkowych na początku bieżącego roku. Pierwszy kwartał 2011 przyniósł rekordowy wzrost sprzedaży o 20 procent. Sytuacja ta tłumaczona jest boomem na smartfony i dużą ilością telefonów sprzedanych przez producentów spoza czołówki największych dostawców.

Duży wzrost sprzedaży telefonów
Według badań IDC w pierwszym kwartale 2011 sprzedano 371,8 mln telefonów, czyli o 19,8 proc więcej niż przed rokiem. Przystępniejsze ceny smartfonów wpłynęły na zwiększenie ich sprzedaży, co było jedną z głównych przyczyn tak wysokiego wyniku.

Innym ważnym czynnikiem były dobre rezultaty producentów spoza czołówki takich jak TCL-Alcatel, Huawei i RIM. Ciągle najlepiej sprzedają się feature phone'y, czyli telefony z jedną lub większą ilością zaawansowanych funkcji np. z klawiaturą QWERTY lub ekranem dotykowym. Są jednak pod presją smartfonów, które cały czas się do nich zbliżają.

Kto sprzedał najwięcej?

Największym producentem pozostaje Nokia z 29,2 proc. udziału w rynku i wzrostem sprzedaży o 0,6 procent w stosunku do roku ubiegłego. Drugi był Samsung z 18,8 proc. udziału w rynku i wzrostem sprzedaży o 8,9 procent. Na trzecim miejscu uplasowało się LG z 6,6 proc. rynku i sprzedażą niższą o 9,6 procent. Czwarte miejsce zajęła firma Apple z 5,0 proc. udziału i największym wzrostem sprzedaży w wysokości 114,9 procent. Piąte miejsce należy do ZTE, które uzyskało 4,1 proc. udział w rynku i wzrost sprzedaży o 45,2 procent.

Wszyscy producenci z pierwszej trójki stracili jednak udziały w rynku. Nokia straciła 5,5 procent, Samsung 1,9 procent, a LG 2,1 procent. Ta strata związana jest dobrymi wynikami producentów spoza czołówki. Ich udział w rynku wzrósł z 29,7 do 36,3 procent. Apple i ZTE jednak nie straciły. Pierwsza firma zyskała 2,2 proc. a druga 0,8 proc. udziału w rynku.

Sytuacja firm z czołówki

ZTE wysoką pozycję zawdzięcza sprzedaży feature phone'ów w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W tym roku ma zamiar pracować nad rozpoznawalnością marki i sprzedażą smartfonów z Androidem. Apple iPhone sprzedawał się najlepiej w Ameryce Pn. i Europie. Jego piąte wydanie powinno się pojawić jesienią 2011 roku.

Nokia jest ciągle liderem sprzedaży. Co ciekawe, jej smartfony z Symbianem ciągle sprzedają się dość dobrze mimo postanowienia o wymianie tego systemu na rzecz Windows Phone 7. Samsung nadal sprzedaje najwięcej feature phone'ów, ale jego smartfony zanotowały duży wzrost. LG miało słaby okres, jednak w dalszej części roku ma zamiar odrobić straty dzięki nowym smartfonom.