Drastycznie wzrasta liczba oszustw internetowych

Od listopada 2003 roku do kwietnia br. prawie 40 razy zwiększyła się ilość ataków na posiadaczy kart kredytowych i użytkowników internetowych kont bankowych. Miesiąc temu oszuści 475 razy szturmowali Citibank – podała Anti-Phishing Working Group, organizacja zajmująca się walką z e-oszustwami.

Wzrost liczby oszustw jest alarmujący. Od marca do kwietnia trzykrotnie wzrosła ilość ataków na osoby dokonujące transakcji online. Oszuści są coraz lepiej zorganizowani, a przygotowane przez nich strony "pułapki" trudno odróżnić od oryginalnych witryn – czytamy w raporcie.

W marcu br. dziennie przeprowadzano średnio 13 ataków. Natomiast już miesiąc później liczba ta wzrosła do 37,5 przypadków każdego dnia. W kwietniu na sam Citibank przeprowadzono 475 ataków.

Nie tylko instytucje finansowe są narażone na działanie oszustów. Coraz częstszym celem przestępców są aukcje internetowe lub systemy umożliwiające przeprowadzanie płatności online. W rankingu najbardziej narażonych na działanie oszustów instytucji eBay znalazł się na drugim miejscu. Na trzecim uplasował się system PayPal.