Donald Tusk prezydentem Internautów

Gdyby o obsadzie fotela prezydenckiego mieli zdecydować tylko użytkownicy Internetu, Donald Tusk mógłby być pewien wygranej. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Interactive Marketing Partner Polska we współpracy z portalem O2.pl, CR Media oraz siecią reklamy internetowej AdClick. W pierwszej turze głosowałby na niego co drugi internauta. Wynik Lecha Kaczyńskiego jest w tej grupie zdecydowanie słabszy od przewidywań sondaży reprezentatytwnych dla ogółu społeczeństwa.

Zdecydowanym liderem jest Donald Tusk. W pierwszej turze zagłosowałoby na niego blisko 49,7% pełnoletnich użytkowników Internetu czyli ponad 3,5 mln wyborców.

Poparcie dla Lecha Kaczyńskiego wyniosło 20,6%, a dla Marka Borowskiego 12,11%. Na Janusza Korwin-Mikkego zagłosowałoby 6,3% Internautów, na Henrykę Bochniarz 4,9%, natomiast Andrzej Lepper otrzymałby 3,9%. Pozostali kandydaci nie przekroczyli 1% głosów. O sukcesie może też mówić Henryka Bochniarz, która dzięki intensywnym działaniom w Internecie przekonała do swojej osoby aż 7,5% Internautek, czyli grupę, na której najbardziej jej zależało.

Donald Tusk prezydentem Internautów

Poniżej zaprezentowane zostały szczegółowe wyniki badania iQuest. Przy okazji zwróćmy uwagę, że Henryka Bochniarz nie może liczyć na najmniejsze nawet poparcie wśród osób, które mają 55 lat i więcej, choć już w grupie z przedziału 45-54 lat, jest ono największe i wynosi 6,63%.

Donald Tusk prezydentem Internautów

Warto zauważyć, że kandydatura Tuska cieszy się mniejszym niż przeciętnie poparciem wśród osób mieszkających w małych i niewielkich miejscowościach, z wykluczeniem wsi, gdzie lider Platformy otrzymuje zaskakująco spore poparcie. Najsłabiej wypada w najmniejszych miejscowościch oraz tych, których liczba mieszkańców nie przekracza 200 tys. - ten fakt przekłada się głównie na większe zainteresowanie kandydaturą Marka Borowskiego, choć trudno w tej kwestii wyciągać jednoznaczne wnioski.

Donald Tusk prezydentem Internautów

W drugiej turze wyborów, spotkanie Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska zakończyłoby się zwycięstwem tego drugiego. Na Lecha Kaczynskiego zagłosowałoby 28,1% Internautów, Donald Tusk mógłby liczyć na poparcie 71,9% Internautów.

Donald Tusk prezydentem Internautów

Badanie Internautów potwierdza wysokie poparcie dla Donalda Tuska wśród młodych osób do 34 lat, zamieszkujących duże miasta. Lech Kaczyński jest faworyzowany przez ludzi starszych, powyżej 35 lat, mieszkających w mniejszych miejscowościach.

Donald Tusk prezydentem Internautów

- Internauci to niezwykle cenny elektorat. Są to głównie ludzie młodzi, dobrze wykształceni, a co najważniejsze - bardzo aktywni. Aż 86% badanych zadeklarowało chęć wzięcia udziału w pierwszej turze wyborów, a 82,5% w drugiej - mówi Michał Celiński, specjalista ds. badań rynkowych w CR Media Consulting - niestety w obecnej kampanii niewiele sztabów wyborczych potrafiło docenić potencjał Sieci przy planowaniu kampanii.

***

Metodologia

Badania reprezentatywne dla populacji internautów w Polsce. O wypełnienie ankiety został poproszony co n-ty Internauta. Zebrane wyniki zostały doważone do struktury Internautów wg badania NetTrack SMG/KRC pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. Próba wynosiła 2603 pełnoletnich respondentów. Podstawą procentowania była grupa deklarująca zamiar wzięcia udziału w wyborach.

Badanie zostało zrealizowane za pomocą systemu iQuest przez Interactive Marketing Partner przy współpracy z CR Media Consulting S.A., portalem O2 oraz siecią reklamową AdClick. Czas realizacji sondażu - 5 października 2005 (środa, godz. 7-24).

Więcej:

Wyborcza e-walka o prezydenturę

Wybory prezydenckie 2005: kandydaci w Internecie