Docs.com: pakiet biurowy dla... Facebooka

Microsoft i Facebook wspólnie uruchamiają serwis o nazwie Docs.com. Jest to serwis konkurencyjny do Google Docs. Pakiet biurowy na Facebooka udostępnia arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu i program do prezentacji.

Docs.com oparto na technologii Office 2010 i API Facebooka Open Graph. Aby założyć konto w serwisie trzeba być użytkownikiem Facebooka. Stworzone dokumenty można łatwo współdzielić z innymi użytkownikami największego na świecie serwisu społecznościowego.

Serwis jest dostępny w wersji beta: każdy może przeglądać dokumenty, ale edytować i tworzyć nowe mogą tylko użytkownicy z listy oczekujących.

Współpraca mającego 400 mln użytkowników Facebooka z Microsoftem może poważnie zagrozić pozycji Google. Potwierdzeniem tego może być fakt, że w marcu Facebook był najczęściej odwiedzaną witryną na świecie, wyprzedzając w tej konkurencji stronę Google.

Biuro w chmurze? Czemu nie!

W konkursie Computerworlda pytaliśmy Czytelników co sądzą o aplikacjach w chmurze. Aż 43% czytelników biorących udział w konkursie wybrało pakiet webowy. Mimo że wygrywa tradycyjne środowisko z pakietem biurowym instalowanym na stacji roboczej, to różnica jest stosunkowo niewielka (57% do 43%).

Jest to poważny sygnał, że firmy są zainteresowane wykorzystywaniem pakietów biurowych obsługiwanych przez przeglądarkę i pewne ograniczenia funkcjonalności związane z tą technologią nie są problemem.