Dobry wujek czuwa

Zarząd Hoga.pl poinformował o podpisaniu umowy z PWPT Wasko, na mocy której dostarczy spółce, mającej największe udziały w katowickim portalu, sprzęt i oprogramowanie wartości ponad 1 mln USD netto.

Kolejny raz pomocną dłoń wyciąga w stronę Hogi „dobry wujek” - Wasko. Poprzednio Wasko walnie przyczyniło się do powodzenia majowej emisji Hogi. Katowickiemu portalowi udało się wówczas uplasować 2 mln akcji serii D. Wasko, mające już wówczas ok. 30% udziałów portalu, objęło znaczną ich część. W sumie posiada obecnie ponad 47% głosów na WZA Hogi. „Przypomnę, że Hoga zrealizowała już wszystkie cele emisji dotyczące portalu internetowego. Teraz przyszedł czas na zajęcie się techniką” – powiedział Rafał Stefanowski, członek zarządu Hogi.pl.

Umowa zobowiązuje Hogę do dostarczenia sprzętu i aplikacji wartości 1,071 mln USD w ciągu 6 tygodni od jej podpisania. Przedstawiciele zarządu portalu nie chcieli ujawniać szczegółów umowy, zasłaniając się tajemnicą handlową. Jako jeden z obszarów działalności Wasko, w którym zamówione produkty informatyczne mogą być wykorzystane, Rafał Stefanowski wskazał powstające na Śląsku centrum przetwarzania danych, będące wspólnym przedsięwzięciem Hogi i Wasko.

„W DataCenter zamierzamy rozwinąć usługi internetowe: hosting serwisów WWW i serwerów” – wyjaśnił Rafał Stefanowski.

Stwierdził on, iż spółka już wielokrotnie deklarowała i potwierdzała w działaniu, że Hoga.pl to nie tylko portal internetowy. Firma tworzy aplikacje informatyczne, dostarcza sprzęt serwerowy oraz oprogramowanie do jego obsługi.

„Szukamy różnych płaszczyzn, które przynoszą przychody i zyski. Umowa jest efektem dostosowania się do realiów rynkowych” – powiedział Rafał Stefanowski.

Wpływy z majowej emisji, wynoszące ok. 9 mln zł, pozwalają spółce na finansowanie przez dłuższy czas. Koszt utrzymania portalu jego ówczesny prezes Grzegorz Krajewski oceniał na 300 tys. zł miesięcznie. Według zapowiedzi, Hoga ma docelowo uzyskiwać 50% przychodów z usług hostingowych oraz Internetowej Giełdy Nieruchomości. Zysk netto spółka planuje osiągnąć w IV kwartale 2002 r.