DoCoMo zaprezentowało swe prace nad Super 3G

Na targach Wireless Japan w Tokjo NTT DoCoMo zaprezentowało obecne osiągnięcia swych prac nad nowym systemem Super 3G. Ma on zapełnić lukę pomiędzy systemami HSDPA i 4G.

Operator sprowadził na pokaz ciężarówkę testową dla systemu Super 3G. Ma ona pokazywać możliwość wysyłania danych z prędkością 25 Mbps i otrzymywania z prędkością 100 Mbps. Poprzez łącze wysyłano kilka strumieni wideo w formacie standardowym i High Definition. Dodatkowo możliwe jest zdalne granie z przeciwnikiem, który w tym przypadku znajdował się tylko kilka metrów dalej, po drugiej stronie stanowiska DoCoMo.

Firma rozpoczęła prace nad Super 3G w lipcu 2006 jako technologią zapełniającą lukę pomiędzy dzisiejszym HSDPA i przyszłym systemem 4G. Obecnie HSDPA ma prędkość 7,2 Mbps i, według prognoz, ma osiągnąć 100 Mbps. To pomiędzy Super 3G i 4G z transferem 1 Gbps. W testach w okolicach Tokyo DoCoMo osiągnęło prędkość pobierania danych do ciężarówki Super 3G na poziomie 250 Mbps.

Operator ma nadzieję zakończyć prace nad Super 3G do końca 2009 roku. Usługa ma być dostępna najwcześniej w roku 2010. Super 3G jest jednym z kilku systemów posiadających status Long Time Evolution według standardów 3GPP. Oznacza to, że jego ewolucja planowana jest przez dłuższy czas.