DoCoMo obniża stawki

DoCoMo, największy japoński operator telefonii komórkowej, obniży opłaty pobierane od konkurencyjnych firm telekomunikacyjnych za dostęp do sieci DoCoMo.

Obniżenie stawek o 16% na rozmowy wchodzące do sieci DoCoMo i o 12% na rozmowy wychodzące, nastąpiło w wyniku rosnących nacisków rządu na firmę. Japońskie władze proponowały nawet wprowadzenie przepisów, które zmuszą DoCoMo do uregulowania warunków i cenników opłat za połączenia z innymi operatorami. Miałoby to ożywić konkurencję na rynku telefonii komórkowej w kraju Kwitnącej Wiśni.

Decyzja jest odzwierciedleniem wzrastających obaw, że dominacja DoCoMo, które posiada 58-proc. udział w japońskim rynku telefonii komórkowej, umożliwi spółce dyktowanie zbyt wysokich cen operatorom, którzy muszą skorzystać z infrastruktury DoCoMo. Według projektowanych regulacji DoCoMo musiałoby otrzymać od rządu akceptację cennika opłat dla operatorów zewnętrznych.

Redukcja cen przez DoCoMo „nie będzie miało wpływu na przygotowywane reformy” - oświadczył przedstawiciel Ministerstwa Zarządzania Publicznego, Spraw Wewnętrznych, Poczty i Telekomunikacji. Tymczasem wpływowi członkowie rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej są zdecydowanie przeciwni nowemu prawu, które mogłoby ograniczyć międzynarodową konkurencyjność jednej z najbardziej obiecujących firm japońskich.

Duży udział DoCoMo w lokalnym rynku nie jest przypadkiem odosobnionym na tle innych państw rozwiniętych regionu azjatyckiego. W Korei Południowej SK Telecom został zmuszony przez koreański rząd do ograniczenia rynkowego udziału do poziomu poniżej 50%.