Dell koryguje prognozę zysków

Cena akcji Della na amerykańskich giełdach mocno zniżkowała, kiedy firma ogłosiła niepomyślną korektę prognozy dochodów na czwarty kwartał bieżącego roku.

Dell wprawdzie przewiduje wzrost o 7% w stosunku do poprzedniego okresu, ale jest on niższy niż oczekiwano. Być może koncernowi nie uda się osiągnąć zaplanowanego na ten rok 30%-wego wzrostu dochodów. Przyczyną słabszych wyników jest przede wszystkim mniejsza ilość zamówień na komputery osobiste na europejskim rynku. Zjawisko to dotyczy nie tylko Della, ale także Intela i Apple’a. Upatruje się go w słabości euro, które podraża inwestycje w sprzęt komputerowy.

Korekta prognoz sprowadziła w czwartek cenę akcji Della do najniższego od roku poziomu 25,19 dolarów. Analitycy Della wskazują jednak na kilka korzystnych trendów, które pomogą poprawić wyniki: spadek cen podzespołów, wzrost zamówień na serwery dla internetowego biznesu, coraz większą popularność systemów operacyjnych MS Windows 2000 i Linux, która wymusza unowocześnianie sprzętu.