DVD z Internetu

Holenderska firma DVDstream zamierza zaoferować internautom usługę, polegającą na dostarczaniu filmów w jakości odpowiadającej DVD za pośrednictwem Internetu. Miesięczny abonament za dostęp do katalogu filmów wynosić ma ok 12,5 euro - informuje serwis Afterdawn.com.

Filmy, dostarczane w rozdzielczości 768x576 pikseli, można będzie oglądać na ekranie telewizora lub komputera (pod warunkiem, że "pecet" wyposażony będzie w kartę TV). DVDstream dostarczać będzie klientom specjalne urządzenie - PalmButler 600 - które trzeba będzie podłączyć do Sieci oraz telewizora (lub komputera).

Przedstawiciele firmy zapewniają, że ich przedsięwzięcie jest całkowicie legalne. Oparto je na innowacyjnym, acz prostym pomyśle - za każdym razem, gdy do użytkownika przesyłany jest film, traktowane jest to, jak wykonanie kopii płyty DVD na własny użytek (klient kupił od DVDstream film i kopiuje go na dysk - w Holandii prawo tego nie zabrania). Później, po obejrzeniu, użytkownik po prostu... odsprzedaje film do DVDstream i kasuje jego kopię (co również jest legalne). Transakcja odbywa się oczywiście bezgotówkowo (użytkownik musi jedynie wpłacić kaucję).

W katalogu DVDstream można w tej chwili znaleźć ok. 500 filmów - przedstawiciele firmy zapewniają jednak, że w najbliższych miesiącach katalog zostanie znacznie rozbudowany.